GovCMS (7.x-3.9) - en to nl translation catalogue (94 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: user
nl: gebruiker

en: Content
nl: Inhoud

en: Read more
nl: Lees meer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Cost
nl: Kostprijs

en: Tags
nl: Labels

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Top
nl: Bovenaan

en: Icon
nl: Pictogram

en: Time
nl: Tijd

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: Statistics
nl: Statistieken

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Error
nl: Fout

en: Menu Block
nl: Menublok

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Fields
nl: Velden

en: Events
nl: Evenementen

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Middle
nl: Midden

en: Slide
nl: Schuiven

en: Reference
nl: Referentie

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Promotions
nl: Aanbiedingen

en: Promotion
nl: Aanbieding

en: Theme settings
nl: Thema-instellingen

en: Documents
nl: Documenten

en: Login attempt failed for %user.
nl: Login mislukt voor %user.

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: News
nl: Nieuws

en: Quick Links
nl: Snelkoppelingen

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Publications
nl: Publicaties

en: File description
nl: Bestandsomschrijving

en: Finish
nl: Voltooien

en: Submission date
nl: Invoerdatum

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
nl: Gebruikersnaam of wachtwoord is onbekend. <a href="@password">Bent u uw wachtwoord vergeten?</a>

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Publication
nl: Publicatie

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Second sidebar
nl: Tweede zijbalk

en: Path to custom icon
nl: Pad naar eigen pictogram.

en: Constraint
nl: Beperking

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Minimum password length
nl: Minimale wachtwoordlengte

en: Add roles
nl: Rollen toevoegen

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
nl: Selecteer een of meer rollen die u toe wil kennen aan de gekozen gebruiker.

en: Remove roles
nl: Rollen verwijderen

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
nl: Selecteer een of meer rollen die u wilt verwijderen.

en: Example content
nl: Voorbeeldinhoud

en: @drupal installation complete
nl: @drupal-installatie voltooid

en: Upload icon image
nl: Pictogramafbeelding laden

en: Link to
nl: Link naar

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Highlight
nl: Accentueren

en: Navigation bar
nl: Navigatiebalk

en: User menu
nl: Gebruikersmenu

en: Congratulations, you installed @drupal!
nl: Gefeliciteerd, u heeft @drupal geïnstalleerd!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
nl: Bekijk bovenstaande berichten voordat u <a href="@url">uw nieuwe website</a> bezoekt.

en: Status message
nl: Statusbericht

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
nl: Het <em>Gebruikersmenu</em> bevat links die verband houden met het gebruikersaccount en bevat de uitloggen-link.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
nl: Sorry, te veel loginpogingen vanaf dit IP-adres. Dit IP-adres is tijdelijk geblokkeerd. Probeer het opnieuw of <a href="@url">vraag een nieuw wachtwoord aan</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
nl[0]: Sorry, er zijn meerdere mislukte pogingen gedaan om in te loggen met dit account. Het account is tijdelijk geblokkeerd. Probeer het later opnieuw of <a href="@url">vraag een nieuw wachtwoord aan</a>.
nl[1]: Sorry, er zijn meer dan @count pogingen gedaan om in te loggen met dit account. Het account is tijdelijk geblokkeerd. Probeer het later opnieuw of <a href="@url">vraag een nieuw wachtwoord aan</a>.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Initializing
nl: Initialiseren

en: Default tags
nl: Standaard tags

en: Editing
nl: Wordt gewijzigd

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Columns: 1
nl: Kolommen: 1

en: Social Links
nl: Sociale links

en: Event details
nl: Evenementdetails

en: Social links
nl: Sociale links

en: About Us
nl: Over ons
