GovCMS (7.x-3.9) - en to sv translation catalogue (87 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: user
sv: användare

en: Content
sv: Innehåll

en: Read more
sv: Läs mer

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Cost
sv: Kostnad

en: Tags
sv: Etiketter

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Image
sv: Bild

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Top
sv: Överst

en: Icon
sv: Ikon

en: Time
sv: Tid

en: Visible
sv: Synlig

en: Menu
sv: Meny

en: Event
sv: Händelse

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Statistics
sv: Statistik

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Error
sv: Fel

en: Contact
sv: Kontakt

en: Node
sv: Nod

en: Please enter a valid email address.
sv: Var vänlig ange en giltig e-postadress.

en: Menu Block
sv: Menyblock

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Location
sv: Plats

en: Fields
sv: Fält

en: Events
sv: Aktiviteter

en: here
sv: här

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Appearance
sv: Utseende

en: Blog
sv: Blogg

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Hidden
sv: Dold

en: Slide
sv: Glida

en: Reference
sv: Referens

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Documents
sv: Dokument

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: File description
sv: Filbeskrivning

en: Feedback
sv: Respons

en: Finish
sv: Slutför

en: Submission date
sv: Datum för inlägg

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: Tyvärr, okänt användarnamn eller lösenord. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Second sidebar
sv: Andra sidospalten

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Minimum password length
sv: Minsta längd för lösenord

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: Example content
sv: Exempel på innehåll

en: Compact
sv: Kompakt

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: Link to
sv: Länka till

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Navigation bar
sv: Navigeringsspalt

en: User menu
sv: Användarmeny

en: Congratulations, you installed @drupal!
sv: Grattis, du har installerat @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
sv: Granska meddelandena ovan innan du besöker <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
sv: Menyn <em>Användare</em> innehåller länkar relaterade till användarens konto, samt länken "Logga ut".

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
sv: <em>Huvudmenyn</em> används på många webbplatser för att visa webbplatsens huvudsektioner, ofta i en navigationsrad högst upp.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv: Tyvärr, för många misslyckade inloggningsförsök från din IP-adress. Denna IP-adress är tillfälligt spärrad. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv[0]: Tyvärr, det har varit mer än en misslyckad inloggning för detta konto. Det är för tillfället spärrat. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.
sv[1]: Tyvärr, det har varit mer än @count misslyckade inloggningar för detta konto. Det är för tillfället spärrat. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Editing
sv: Redigerar

en: Highlighted
sv: Framhävd
