GrandFoo Install Profile (7.x-1.1) - en to ar translation catalogue (510 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Item
ar: عنصر

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Create !type
ar: انشئ !type

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Version
ar: النسخة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Insert
ar: أدرج

en: Update
ar: تحديث

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Modules
ar: الوحدات

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Expanded
ar: موسع

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page
ar: الصفحة

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Not found
ar: غير موجود

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Out of date
ar: قديم

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Warning
ar: تحذير

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Up
ar: اعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: System
ar: النظام

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: Method
ar: الطريقة

en: here
ar: هنا

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Loop
ar: حلقة

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Site off-line message
ar: رسالة وضع خارج الخط

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ar: الرسالة التي ستعرض للزوار عندما يكون الموقع خارج الخط.

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: <All>
ar: <الكل>

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Random
ar: عشوائي

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Pattern
ar: النموذج

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: text
ar: نص

en: Close
ar: إغلاق

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Logout
ar: خروج

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: minutes
ar: دقائق

en: Show
ar: عرض

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها

en: Clear
ar: مسح

en: Display all menu items
ar: عرض كل عناصر القائمة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: equals
ar: يساوي

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Negate
ar: نفي

en: Existing system path
ar: مسار نظام موجود سابقا

en: Page redirect
ar: إعادة توجيه الصفحة

en: any
ar: أياً

en: Log out
ar: خروج

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Convert
ar: تحويل

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Forums
ar: المنتديات

en: revert
ar: استرجاع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: image
ar: صورة

en: comment
ar: تعليق

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: disable
ar: تعطيل

en: Line break converter
ar: محول فواصل السطور

en: date
ar: تاريخ

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation
ar: الترجمة

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Hide
ar: إخفاء

en: Blue
ar: أزرق

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Examples:
ar: أمثلة:

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Identifier
ar: المعرف

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Data
ar: المعطيات

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: About
ar: حول

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مصطلح

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: clone
ar: استنساخ

en: Translate
ar: ترجمة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Rule
ar: قاعدة

en: pixels
ar: بكسلات

en: Parameter
ar: معامل

en: rule
ar: قاعدة

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: export
ar: تصدير

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Enable developer modules
ar: تفعيل وحدات المطور

en: Disable developer modules
ar: تعطيل وحدات المطور

en: translate
ar: ترجمة

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Filter by event
ar: الانتقاء حسب الأحداث

en: Active rules
ar: القواعد النشطة

en: Inactive rules
ar: القواعد غير النشطة

en: created comment
ar: تم

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Comma
ar: فاصلة

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: After saving new content
ar: بعد حفظ محتوى جديد

en: After updating existing content
ar: بعد تحديث محتوى موجود

en: After deleting content
ar: بعد حذف محتوى

en: rules
ar: القواعد

en: After saving a new term
ar: بعد حفظ مصطلح جديد

en: Rule sets
ar: مجموعات قواعد

en: Rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Rules Scheduler
ar: مجدول Rules

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: - All -
ar: - الكل -

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: The value of the variable.
ar: قيمة المتغير

en: Ampersand
ar: رمز &

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ar: اللغة المبدئية للرسائل البريدية و لعرض الموقع الخاصة بهذا الحساب.

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Elements
ar: العناصر

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Hello <strong>@username</strong>
ar: مرحباً <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Upgrade
ar: ترقية

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Submitted by !username on !datetime.
ar: نشره !username يوم @datetime.

en: Entities
ar: الكيانات

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Requires: !module-list
ar: تتطلب: !module-list

en: Required by: !module-list
ar: تتطلبها: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: is one of
ar: هو واحد من

en: Footer first column
ar: العمود الأول لتذييل الصفحة

en: Footer second column
ar: العمود الثاني لتذييل الصفحة

en: Footer third column
ar: العمود الثالث لتذييل الصفحة

en: Footer fourth column
ar: العمود الرابع لتذييل الصفحة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Data comparison
ar: مقارنة معطيات

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Condition set (OR)
ar: مجموعة شروط (أو)

en: Condition set (AND)
ar: مجموعة شروط (و)

en: Action set
ar: مجموعة إجراءات

en: Administer rule configurations
ar: تسيير إعدادات قاعدة

en: Manage reaction rules and rule components.
ar: تسيير قواعد ردود الأفعال ومكونات القواعد.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
ar: رد الفعل عند الأحداث وتقييم الإجراءات ظرفيا.

en: NOT @condition
ar: نفي @condition

en: NOT AND
ar: نفي و

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: After updating an existing comment
ar: بعد تحديث تعليق موجود

en: Before saving a comment
ar: قبل حفظ تعليق

en: A comment is viewed
ar: يتم عرض تعليق

en: Set a data value
ar: تحديد قيمة أحدى البيانات

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: Added variable
ar: المتغير المضاف

en: Create a data structure
ar: إنشاء هيكل بيانات

en: Reload form
ar: إعادة تحميل الاستمارة

en: Data to compare
ar: المُعطى المراد مقارنته

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Entity is new
ar: الكيان جديد

en: is lower than
ar: هو أصغر من

en: Content is of type
ar: العقدة من النوع

en: Select the roles whose users should receive the mail.
ar: اختر الدور الذي ينبغي أن يستقبل مستخدموه البريد.

en: After updating an existing term
ar: بعد تحديث مصطلح موجود

en: Before saving a taxonomy term
ar: قبل حفظ مصطلح قاموس

en: After saving a new vocabulary
ar: بعد حفظ قاموس جديد

en: After updating an existing vocabulary
ar: بعد تحديث قاموس موجود

en: Before saving a vocabulary
ar: قبل حفظ قاموس

en: After saving a new user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم جديد

en: After updating an existing user account
ar: بعد تحديث حساب مستخدم موجود

en: Before saving a user account
ar: قبل حفظ حساب مستخدم

en: After a user account has been deleted
ar: بعد حذف حساب مستخدم

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
ar: عند تحديده، يتم نفي نتيجة الشرط بحيث أنه يُرجع TRUE إذا كانت نتيجة تقييمه FALSE.

en: cloned
ar: مستنسخ

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل %plugin %label؟

en: Disabled %plugin %label.
ar: تم تعطيل %plugin %label

en: Select the %element to add
ar: اختر ال%element المراد إضافته

en: React on event
ar: رد الفعل عند الحدث

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Delete data
ar: حذف البيانات

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Rules configuration
ar: ضبط القواعد

en: Task %tid has been deleted.
ar: تم حذف المهمة %tid.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: There are no inactive rules.
ar: لا توجد قواعد غير النشطة.

en: Import rule
ar: استيراد قاعدة

en: Completed.
ar: تم.

en: Export %name
ar: تصدير %name

en: rule set
ar: مجموعة قواعد

en: Data value is empty
ar: قيمة المُعطى فارغة

en: starts with
ar: يبدأ ب

en: Bypass Rules access control
ar: تجاوز مراقب الوصول لِـRules

en: Access the Rules debug log
ar: الوصول إلى سجل التصحيح لِـRules

en: Rules tags autocomplete
ar: إتمام تلقائي لوسوم Rules

en: Missing required module %name.
ar: الوحدة مطلوبة %name مفتقذة.

en: Filter by tag
ar: الانتقاء حسب الوسم

en: edit configuration
ar: تحرير الإعدادات

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
ar: كلما طرأ الحدث، يتم إطلاق تقييم القاعدة.

en: Unknown event "!event_name"
ar: حدث مجهول "!event_name"

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
ar: الوسوم المرتبطة بهذا الإعداد، تستعمل في التصفية في واجهة الإدارة. افصل الوسوم المتعددة بفواصل لاتينية.

en: Added event %event.
ar: إضافة الحدث %event.

en: Event %event has been removed.
ar: تمت إزالة الحدث %event.

en: Rules (built in)
ar: القواعد (المدمجة)

en: condition
ar: شرط

en: Convert data type
ar: تحويل نوع بيانات
