Group (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Send invitation
id: Kirim undangan

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Delete group
id: Hapus grup

en: Requested
id: Dipesan

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Perbarui

en: remove
id: buang

en: User
id: Pengguna

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Active
id: Aktif

en: Roles
id: Peran

en: Filter
id: Saring

en: Group ID
id: ID Grup

en: E-mail address
id: Alamat email

en: groups
id: Grup

en: Members
id: Anggota

en: group
id: grup

en: My groups
id: Kelompokku

en: Edit group
id: Ubah grup

en: Operation
id: Operasi

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: any
id: apapun

en: Blocked
id: Diblokir

en: revert
id: kembalikan

en: Permissions
id: Izin

en: roles
id: peran

en: Join
id: Bergabung

en: cancel
id: batal

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Leave group
id: Keluar dari kelompok

en: Group roles
id: Peran dalam kelompok

en: Permission
id: Kewenangan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: clone
id: Klon

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: edit permissions
id: edit kewenangan

en: Save order
id: Simpan pesanan

en: manage fields
id: kelola field

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
id: Peringatan: Berikan hanya untuk pemeran terpercaya; kewenangan ini mempengaruhi keamanan.

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: @label entities
id: Entitas @label
