Group (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Send invitation
ja: 招待状を送信

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Delete group
ja: グループの削除

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Update
ja: 更新

en: remove
ja: 除去

en: User
ja: ユーザー

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Active
ja: アクティブ

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Group ID
ja: グループID

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Members
ja: メンバー

en: Group name
ja: グループ名

en: group
ja: グループ

en: My groups
ja: 参加グループ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Operation
ja: 操作

en: Accept
ja: 受け入れる

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: any
ja: いずれか

en: Blocked
ja: ブロック

en: revert
ja: 戻す

en: Permissions
ja: 権限

en: roles
ja: 役割

en: Edit membership
ja: 参加状況を編集

en: Join
ja: 参加

en: cancel
ja: キャンセル

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Add members
ja: メンバーを追加

en: Group roles
ja: グループの役割

en: Request membership
ja: 参加申し込み

en: Permission
ja: 権限

en: Global
ja: グローバル

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Administrator
ja: 管理者

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Member
ja: メンバー

en: clone
ja: 複製

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Invalid e-mail address.
ja: 不正なメールアドレス。

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: edit permissions
ja: 権限の編集

en: Save order
ja: 順序の保存

en: export
ja: エクスポート

en: translate
ja: 翻訳

en: Group memberships
ja: グループの参加状況

en: Group types
ja: グループタイプ

en: Group member
ja: グループのメンバー

en: Group title
ja: グループのタイトル

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Add member
ja: メンバーを追加

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: Edit @title
ja: @title を編集

en: Group type
ja: グループタイプ

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Administer group
ja: グループの管理

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Path module form elements
ja: Path モジュールのフォーム要素

en: view group
ja: グループを表示

en: Providing module
ja: 提供モジュール

en: View group
ja: グループを表示

en: @label entities
ja: @label エンティティ

en: Outsider
ja: 部外者

en: Group Node
ja: グループノード
