Group (7.x-1.0-unstable2) - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Send invitation
nl: Uitnodiging versturen

en: Actions
nl: Acties

en: Delete group
nl: Groep verwijderen

en: Requested
nl: Aangevraagd

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Update
nl: Bijwerken

en: remove
nl: verwijderen

en: User
nl: Gebruiker

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Active
nl: Actief

en: Roles
nl: Rollen

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: groups
nl: groepen

en: Members
nl: Leden

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: group
nl: groep

en: My groups
nl: Mijn groepen

en: Subgroup
nl: Subgroep

en: Edit group
nl: Groep bewerken

en: Operation
nl: Bewerking

en: Membership status
nl: Lidmaatschapstatus

en: Accept
nl: Accepteren

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: any
nl: elke

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: revert
nl: terugzetten

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: roles
nl: rollen

en: Edit membership
nl: Lidmaatschap bewerken

en: Join
nl: Lid worden

en: cancel
nl: annuleren

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Join group
nl: Lid worden van groep

en: Leave group
nl: Groep verlaten

en: Add members
nl: Leden toevoegen

en: Group roles
nl: Groepsrollen

en: Request membership
nl: Vraag lidmaatschap aan

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Added by
nl: Toegevoegd door

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Member
nl: Lid

en: clone
nl: dupliceren

en: Decline
nl: Afwijzen

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Invalid e-mail address.
nl: Geen geldig e-mailadres opgegeven.

en: Save permissions
nl: Toegangsrechten opslaan

en: edit permissions
nl: toegangsrechten bewerken

en: Save order
nl: Volgorde bewaren

en: export
nl: exporteer

en: translate
nl: vertalen

en: Inherited
nl: Geërfd

en: Group memberships
nl: Groepslidmaatschappen

en: Group types
nl: Groepstypen

en: Group title
nl: Groepstitel

en: Leave
nl: Verlaten

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Add member
nl: Lid toevoegen

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
nl: Let op: alleen toevoegen aan rollen die u vertrouwt; dit toegangsrecht kan schadelijke gevolgen hebben voor de beveiliging van het systeem.

en: Edit @title
nl: Wijzig @title

en: Group type
nl: Groepstype

en: Added on
nl: Toegevoegd op

en: Invited
nl: Uitgenodigd

en: and where %property is %value
nl: en waarbij %property gelijk is aan %value

en: where %property is %value
nl: waarbij %property gelijk is aan %value

en: and where
nl: en waarbij

en: Administer group
nl: Groep beheren

en: view permissions
nl: toegangsrechten bekijken

en: Request group membership
nl: Groepslidmaatschap aanvragen

en: Group permission
nl: Groepstoegangsrechten

en: Parent groups
nl: Bovenliggende groepen

en: Multilingual - Internationalization
nl: Meertalig - Internationalisering

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: My invites
nl: Mijn uitnodigingen

en: Invited by
nl: Uitgenodigd door

en: Deleted %title.
nl: Verwijderde %title.

en: Member name
nl: Naam van lid

en: config
nl: configureren

en: No members selected.
nl: Geen leden geselecteerd

en: Administer the group members
nl: Groepsleden beheren

en: Delete the group
nl: Groep verwijderen

en: view group
nl: groep weergeven

en: The membership status.
nl: De lidmaatschapsstatus.

en: Group page
nl: Groepspagina

en: The name of the group.
nl: De naam van de groep.

en: Define different group types.
nl: Verschillende groepstypen bepalen.

en: Group role
nl: Rol van de groep

en: Define different group roles.
nl: Verschillende groepsrollen bepalen.

en: Provides functionality to link Group to User entities.
nl: Biedt functionaliteit om groeps- en gebruikersentiteiten te koppelen.

en: The unique group ID.
nl: De unieke groeps-ID

en: The title of the group.
nl: De titel van de groep.

en: Outsider permissions
nl: Toegangsrechten van buitenstaanders

en: Member permissions
nl: Toegangsrechten van leden

en: Providing module
nl: Verantwoordelijke module

en: Global status
nl: Algemene status

en: The permissions for the role.
nl: De toegangsrechten voor de rol

en: Parent group
nl: Bovenliggende groep

en: You have left the group.
nl: U hebt de groep verlaten.

en: @label entities
nl: @label-entiteiten

en: Outsider
nl: Buitenstaander

en: Invited on
nl: Uitgenodigd op
