Harmony Core (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (132 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Category
nl: Categorie

en: edit
nl: bewerken

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Views
nl: Overzichten

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Text
nl: Tekst

en: action
nl: actie

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Post
nl: Bericht

en: Last post
nl: Laatste bericht

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Load
nl: Laden

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Align
nl: Uitlijning

en: Link text
nl: Linktekst

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: reply
nl: beantwoorden

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Full
nl: Volledig

en: 1 reply | @count replies
nl[0]: 1 antwoord
nl[1]: @count antwoorden

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Posts
nl: Berichten

en: author
nl: auteur

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: posts
nl: berichten

en: revert
nl: terugzetten

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Processing
nl: Verwerken

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Thread
nl: Vertakking

en: Reply
nl: Reageren

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Update path alias
nl: Pad-alias bijwerken

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Default order
nl: Standaardvolgorde

en: revision
nl: revisie

en: Column
nl: Kolom

en: Default sort
nl: Standaardsortering

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: Save post
nl: Bericht opslaan

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: clone
nl: dupliceren

en: Generate
nl: Genereer

en: export
nl: exporteer

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: translate
nl: vertalen

en: Author UID
nl: Auteur UID

en: Colour
nl: Kleur

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Legend
nl: Legenda

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: Has new content
nl: Heeft nieuwe inhoud

en: Limit terms by vocabulary
nl: Termen per woordenlijst beperken

en: You need at least one field before you can configure your table settings
nl: Er is minstens één veld nodig voordat de instellingen van de tabel bewerkt kunnen worden.

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Post settings
nl: Instellingen voor inzendingen

en: Revert to earlier revision
nl: Vorige revisie terugzetten

en: Delete earlier revision
nl: Vorige revisie verwijderen

en: Deleted %title revision %revision.
nl: Revisie %revision van %title verwijderd.

en: Date updated
nl: Wijzigingsdatum

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Lock
nl: Vergrendel

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Structure
nl: Structuur

en: Render
nl: Weergeven

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
nl: Een logboekbericht dat de verandering in deze versie verklaart. Te gebruiken wanneer een nieuwe versie wordt opgeslagen.

en: Creates revision
nl: Revisie aanmaken

en: language neutral
nl: taalneutraal

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Show a marker if the content is new or updated.
nl: Toon een marker als de inhoud nieuw of bijgewerkt is.

en: Show only content that is new or updated.
nl: Toon alleen inhoud die nieuw of bijgewerkt is.

en: Enable to override this field's links.
nl: Links van dit veld mogen worden overschreven.

en: Link this field to the original piece of content
nl: Dit veld naar de oorspronkelijke inhoud linken

en: Hide empty column
nl: Lege kolom verbergen

en: Administrative link
nl: Beheerlink

en: Provide a simple link for administrators to view the content.
nl: Biedt een eenvoudige link voor beheerders om de inhoud te bekijken.

en: Administrative delete link
nl: Beheerlink voor verwijderen

en: Provide a simple link for administrators to delete the content.
nl: Biedt een eenvoudige link voor beheerders om de inhoud te verwijderen.

en: Current revision ID
nl: Huidige revisie-ID

en: The date the entity was created.
nl: De datum waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The internal ID of the revision.
nl: De interne ID van deze revisie.

en: The content title of the this revision of the entity.
nl: De inhoudstitel van deze revisie van de entiteit.

en: The message provided for the revision.
nl: Het bericht voor deze revisie.

en: Is current
nl: Is huidig

en: Determine if this is the current revision for the entity.
nl: Bepaalt of dit de huidige revisie van de entiteit is.

en: Text to display if current
nl: Tekst die weergegeven moet worden als het de huidige revisie is

en: Text to display if not current
nl: Tekst die weergegeven moet worden als het niet de huidige revisie is

en: Multiple-value handling
nl: Verwerking meervoudige waarden

en: Filter to items that share all terms
nl: Filter op items die alle termen delen

en: Filter to items that share any term
nl: Filter op items die een van de termen delen

en: Make current
nl: Zet als huidig

en: Favourites
nl: Favorieten
