Harmony Core (7.x-1.0-alpha5) - en to id translation catalogue (96 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Center
id: Tengah

en: Category
id: Kategori

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Text
id: Teks

en: action
id: aksi

en: Separator
id: Pemisah

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Post
id: Pos

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Added
id: Ditambahkan

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: Load
id: Memuat

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Align
id: Ratakan

en: Link text
id: Teks tautan

en: Anonymous
id: Anonim

en: reply
id: balas

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Full
id: Penuh

en: 1 reply | @count replies
id[0]: 1 balasan
id[1]: @count balasan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Deleted
id: Terhapus

en: Posts
id: Pos

en: author
id: penulis

en: Revert
id: Kembali

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: posts
id: Pos

en: revert
id: kembalikan

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Processing
id: Memproses

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 item berhasil diproses:
id[1]: @count item berhasil diproses:

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Thread
id: Percakapan

en: Reply
id: Balas

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Default order
id: Urutan standar

en: Column
id: Kolom

en: Default sort
id: Urutan baku

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: Save post
id: Simpan artikel

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: clone
id: Klon

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: post
id: pos

en: exposed
id: terekspos

en: Has new content
id: Memiliki konten baru

en: Limit terms by vocabulary
id: Batasi istilah dengan kosa kata

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Post settings
id: Pengaturan pos

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: manage fields
id: kelola field

en: Lock
id: Kunci

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Structure
id: Struktur

en: Render
id: Sajikan

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Unlock
id: Membuka

en: language neutral
id: bahasa netral

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Post ID
id: ID pos

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong
