Harmony Core (7.x-1.0-alpha7) - en to it translation catalogue (114 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Center
it: Centro

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: edit
it: modifica

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Views
it: Viste

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Text
it: Testo

en: action
it: azione

en: Separator
it: Separatore

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Post
it: Contenuto

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Added
it: Aggiunto

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Load
it: Carica

en: Configuration
it: Configurazione

en: Align
it: Allinea

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Anonymous
it: Anonimo

en: reply
it: rispondi

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Created date
it: Data creazione

en: Full
it: Completo

en: 1 reply | @count replies
it[0]: 1 risposta
it[1]: @count risposte

en: Hidden
it: Nascosto

en: Deleted
it: Eliminato

en: Posts
it: Messaggi

en: author
it: autore

en: Revert
it: Ripristina

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: revert
it: ripristina

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Processing
it: In elaborazione

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Thread
it: Argomento

en: Reply
it: Rispondi

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Update path alias
it: Aggiorna il percorso dell'alias

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: Save post
it: Salva contenuto

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: clone
it: duplica

en: Generate
it: Genera

en: export
it: esporta

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: translate
it: traduci

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: exposed
it: esposto

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: An error occurred and processing did not complete.
it: E' avvenuto un errore e il processo non è stato completato.

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Post settings
it: Impostazioni dei contenuti

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Deleted %title revision %revision.
it: Revisione %revision di %title eliminata.

en: Date updated
it: Data aggiornamento

en: manage fields
it: gestisci campi

en: Lock
it: Bloccare

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Structure
it: Struttura

en: Render
it: Presentazione

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: language neutral
it: lingua neutra

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune
