Harmony Core (7.x-1.0-alpha7) - en to ro translation catalogue (97 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Link
ro: Legătură

en: Center
ro: Centru

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: edit
ro: modifică

en: General settings
ro: Setări generale

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afişează

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: action
ro: acţiune

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Post
ro: Postare

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Published
ro: Publicat

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Load
ro: Încarcă

en: Configuration
ro: Configurație

en: Align
ro: Aliniere

en: Anonymous
ro: Anonim

en: reply
ro: replică

en: Created date
ro: Data creării

en: Full
ro: Complet

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Deleted
ro: Şters

en: Posts
ro: Articole

en: author
ro: autor

en: Revert
ro: Revenire

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: revert
ro: revenire

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Processing
ro: În procesare

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Thread
ro: Fir de execuţie

en: Reply
ro: Replică

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Locked
ro: Blocat

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Column
ro: Coloană

en: Default sort
ro: Sortare implicită

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: Save post
ro: Salvează articol

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: Generate
ro: Generează

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: exposed
ro: expus

en: Has new content
ro: Are conținut nou

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ro: Aveţi nevoie de cel puţin un câmp înainte să configuraţi setările tabelului

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare şi procesarea nu a fost finalizată.

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Post settings
ro: Opţiuni articol

en: Revert to earlier revision
ro: Revenire la o versiune anterioară

en: Delete earlier revision
ro: Şterge versiune anterioară

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: Lock
ro: Blocat

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Structure
ro: Structură

en: Render
ro: Randare

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Unlock
ro: Deblocare

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Show a marker if the content is new or updated.
ro: Arată un marcaj care indică dacă, conținutul este nou sau actualizat.

en: Show only content that is new or updated.
ro: Afișează doar conținutul care e nou sau actualizat.

en: Enable to override this field's links.
ro: Permite suprascrierea legăturilor acestui câmp.

en: Link this field to the original piece of content
ro: Legați acest câmp la conținutul original

en: Hide empty column
ro: Ascundeți coloana goală

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen
