Harmony Core (7.x-1.0-alpha7) - en to uk translation catalogue (133 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Link
uk: Посилання

en: Center
uk: По центру

en: Depth
uk: Глибина

en: Category
uk: Категорія

en: edit
uk: редагувати

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Views
uk: Види

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Text
uk: Текст

en: thread
uk: гілка

en: action
uk: дія

en: Separator
uk: Розділювач

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %title?

en: Post
uk: Допис

en: Last post
uk: Останній допис

en: Added
uk: Додано

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Revisions
uk: Редакції

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: Sortable
uk: Доступне для впорядкування

en: Load
uk: Завантажити

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Anonymous
uk: Анонім

en: reply
uk: відповісти

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Created date
uk: Дата створення

en: Full
uk: Повністю

en: 1 reply | @count replies
uk[0]: @count відповідь
uk[1]: @count відповіді
uk[2]: @count відповідей

en: Hidden
uk: Приховано

en: Deleted
uk: Видалено

en: Posts
uk: Дописи

en: author
uk: автор

en: Revert
uk: Відновити

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Post title
uk: Заголовок повідомлення

en: posts
uk: Матеріали

en: revert
uk: відновити

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Threads
uk: Нитки

en: Processing
uk: Обробка

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: Вдало оброблено @count позицію:
uk[1]: Вдало оброблено @count позиції:
uk[2]: Вдало оброблено @count позицій:

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Thread
uk: Гілка

en: Reply
uk: Відповісти

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Update path alias
uk: Оновити синонім адреси

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Default order
uk: Базова послідовність

en: Column
uk: Колонка

en: Default sort
uk: Базове впорядкування

en: sort by @s
uk: критерій впорядкування: @s

en: Save post
uk: Зберегти повідомлення

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: clone
uk: клонувати

en: Generate
uk: Згенерувати

en: export
uk: експорт

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: translate
uk: перекласти

en: Author UID
uk: UID автора

en: Colour
uk: Колір

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Legend
uk: Легенда

en: post
uk: допис

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: exposed
uk: розкритий

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Limit terms by vocabulary
uk: Обмежити терміни словником

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Для можливості конфігурування таблиці необхідно додати хоча б одне поле

en: An error occurred and processing did not complete.
uk: Сталася помилка й обробка не була завершена.

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Post settings
uk: Налаштування публікації

en: Revert to earlier revision
uk: Повернутися до більш ранньої редакції

en: Delete earlier revision
uk: Видалити попередню редакцію

en: Deleted %title revision %revision.
uk: Знищена версія %revision матеріалу %title.

en: Deleted %count threads.
uk: Видалити %count гілок.

en: Date updated
uk: Дата оновлення

en: manage fields
uk: керувати полями

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Structure
uk: Структура

en: Render
uk: Відобразити

en: manage display
uk: керувати відображенням

en: Revision log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
uk: На випадок збереження нової редакції, запис журналу, що пояснює зміни в цій версії.

en: Creates revision
uk: Створює редакцію

en: language neutral
uk: нейтральна мова

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Show a marker if the content is new or updated.
uk: Показ позначки, що матеріал новий або оновлений.

en: Show only content that is new or updated.
uk: Показувати лише нові або оновлені матеріали.

en: Enable to override this field's links.
uk: Увімкніть для перезапису посилань цього поля.

en: Link this field to the original piece of content
uk: Зробити це поле посиланням на оригінальний матеріал

en: Hide empty column
uk: Приховати порожній стовпчик

en: Multiple-value handling
uk: Обробка багатозначності

en: Filter to items that share all terms
uk: Фільтрувати по елементах, що містять усі терміни

en: Filter to items that share any term
uk: Фільтрувати по елементам, що містять будь-який термін

en: User Picture
uk: Малюнок користувача

en: Provide a simple link to the post.
uk: Пряме посилання на допис.

en: Provide a simple link to edit the post.
uk: Пряме посилання на редагування допису.

en: Provide a simple link to delete the post.
uk: Пряме посилання на видалення допису.

en: Post permalink
uk: Постійне посилання допису

en: Permalink to this post
uk: Постійне посилання на цей допис

en: Show differences
uk: Показати відмінності

en: This field will accept replacement patterns.
uk: Це поле приймає шаблони заміни
