Heartbeat (7.x-1.1) - en to hi translation catalogue (75 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: view
hi: देखें

en: register
hi: रजिस्टर

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Time
hi: समय

en: Access
hi: पहुंच

en: Path
hi: मार्ग

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Footer
hi: पादलेख

en: Creation date
hi: निर्माण तारीख

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Desc
hi: अवरोही

en: 1 comment
hi: १ टिप्पणी

en: @count comments
hi: @count टिप्पणी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Buttons
hi: बटन

en: Left
hi: बाएं

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: comment
hi: कमेन्ट

en: The comments have been deleted.
hi: कमेन्ट मिटा दिए गये हैं।

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Apply
hi: लागू करें

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: @user's picture
hi: @user का छायाचित्र

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: About
hi: के बारे में

en: Please select one or more comments to perform the update on.
hi: सुधार करने के लिये कृपया एक या और ज़्यादा कमेन्टों को चुने।

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Delete comment
hi: कमेन्ट मिटाएँ

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
hi: कोई कमेन्ट मिटाने के लिये उपलब्ध नहीईं है या आपके द्वारा चुने गये कमेन्ट प्रशासक द्वारा मिटा दिया गया है।

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Enable !title
hi: !title सक्षम करें
