Heartbeat (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (83 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: content
id: konten

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Enabled
id: Aktif

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: None
id: Tiada

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Node ID
id: ID Node

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: Access
id: Akses

en: Path
id: Jalur

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Attachment
id: Lampiran

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Block
id: Blok

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Page
id: Halaman

en: Module
id: Modul

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: 1 comment
id: 1 komentar

en: @count comments
id: @count komentar

en: Clone
id: Kloning

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Attachments
id: Sisipan

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Definition
id: Definisi

en: Buttons
id: Tombol

en: Left
id: Kiri

en: Permissions
id: Izin

en: comment
id: komentar

en: The comments have been deleted.
id: Komentar sudah dihapus.

en: Loading...
id: Memuat...

en: Apply
id: Terapkan

en: Examples
id: Contoh

en: Blocks
id: Blok

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Loading
id: Memuat

en: User profile
id: Profil anggota

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: Please select one or more comments to perform the update on.
id: Mohon pilih komentar yang ingin dilakukan update.

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Text of log message to be passed into the t() function.
id: Teks pesan log yang dikirim ke fungsi t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
id: Array berseri atas variabel yang sesuai dengn string pesan dan yang dikirim ke fungsi t().

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
id: Sepertinya tidak ada komentar yang bisa dihapus atau mungkin komentar yang anda pilih sudah dihapus oleh administrator lain.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: Comment author's user id
id: ID Pengguna penulis komentar

en: The user ID
id: ID Pengguna

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Enable !title
id: Hidukpan !title
