Heartbeat (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (104 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Pages
nl: Pagina's

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: content
nl: inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: register
nl: inschrijven

en: Login
nl: Inloggen

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: Path
nl: Pad

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Attachment
nl: Bijlage

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Block
nl: Blok

en: Display links
nl: Links tonen

en: Page
nl: Pagina

en: Footer
nl: Voet

en: Creation date
nl: Aanmaakdatum

en: Comment
nl: Reactie

en: Comment ID
nl: Reactie-ID

en: Desc
nl: Aflopend

en: 1 comment
nl: 1 reactie

en: @count comments
nl: @count reacties

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Definition
nl: Definitie

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Left
nl: Links

en: This action can not be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: comment
nl: reactie

en: The comments have been deleted.
nl: De reacties zijn verwijderd.

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 20 minutes
nl: 20 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 2 hours
nl: 2 uur

en: 4 hours
nl: 4 uur

en: Blocks
nl: Blokken

en: Everyone
nl: Iedereen

en: @user's picture
nl: afbeelding van @user

en: Loading
nl: Laden

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: Most active users
nl: Meest actieve gebruikers

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: About
nl: Over

en: Please select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: Activity Stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Heartbeat
nl: Hartslag

en: Text of log message to be passed into the t() function.
nl: Tekst van het logbericht dat zal doorgegeven worden aan de t()-functie.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
nl: Serialized-array van variabelen dat overeenkomt met de tekenreeks die aan de t()-functie wordt doorgegeven.

en: No grouping
nl: Geen groepering

en: Display type
nl: Weergavetype

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Delete comment
nl: Reactie verwijderen

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
nl: Er blijken geen reacties te zijn om te verwijderen of de geselecteerde reacties zijn door een andere beheerder verwijderd.

en: Use default RSS settings
nl: Standaard-RSS-instellingen gebruiken

en: No messages available.
nl: Geen berichten beschikbaar.

en: Comment author's user id
nl: Gebruikers-ID van de auteur van de reactie

en: Comment creation year (four digit)
nl: Jaar waarin de reactie is aangemaakt (vier cijfers)

en: The user ID
nl: De gebruikers-ID

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Delete selected
nl: Verwijder geselecteerde

en: - All -
nl: - Alle -

en: Group by
nl: Groeperen op

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: No activity yet.
nl: Nog geen activiteit.

en: Message ID
nl: Bericht-ID

en: Asc
nl: Oplopend

en: Display comments
nl: Reacties weergeven

en: Clone of @title
nl: Duplicaat van @title

en: Enable !title
nl: !title inschakelen

en: Activity settings
nl: Activiteitsinstellingen

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen
