Heartbeat (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: content
pt: conteúdos

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Enabled
pt: Ativado

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: register
pt: inscreva-se

en: Login
pt: Entrar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Every minute
pt: Todos os minutos

en: Attachment
pt: Anexo

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: Page
pt: Página

en: Module
pt: Módulo

en: Footer
pt: Rodapé

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: @count comments
pt: @count comentários

en: Clone
pt: Clonar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Attachments
pt: Anexos

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Definition
pt: Definição

en: Buttons
pt: Botões

en: Left
pt: Esquerda

en: Permissions
pt: Permissões

en: comment
pt: comentar

en: The comments have been deleted.
pt: Os comentários foram eliminados.

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Apply
pt: Aplicar

en: Examples
pt: Exemplos

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 20 minutes
pt: 20 minutos

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 4 hours
pt: 4 horas

en: Blocks
pt: Blocos

en: Everyone
pt: Todos

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Loading
pt: A carregar

en: 24 hours
pt: 24 horas

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Please select one or more comments to perform the update on.
pt: Por favor seleccione um ou mais comentários para actualizar.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Text of log message to be passed into the t() function.
pt: Texto da mensagem a ser passado à função t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
pt: Array serializado contendo as variáveis que combinam com o texto da mensagem e que são passadas à função t().

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Include this to gain access to the flag counter field.
pt: Incluir este para ter acesso ao campo contagem do sinalizador.

en: Delete comment
pt: Eliminar comentário

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Não existem comentários para eliminar ou o comentário que seleccionou foi eliminado por outro administrador.

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: No messages available.
pt: Não há mensagens disponíveis.

en: Comment creation year (four digit)
pt: Ano de criação do comentário (quatro dígitos)

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Delete selected
pt: Excluir seleccionados

en: - All -
pt: - Todos -

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Message ID
pt: ID de mensagem

en: Master
pt: Principal

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Enable !title
pt: Ativar !title
