Heartbeat (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (92 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Enabled
ja: 有効

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Access
ja: アクセス

en: Path
ja: パス

en: Attachment
ja: 添付

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Block
ja: ブロック

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Module
ja: モジュール

en: Footer
ja: フッター

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Desc
ja: 降順

en: 1 comment
ja: 1 コメント

en: @count comments
ja: @count コメント

en: Clone
ja: 複製

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Attachments
ja: 添付

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: @time ago
ja: @time 前

en: Definition
ja: 定義

en: Buttons
ja: ボタン

en: Left
ja: 左

en: Permissions
ja: 権限

en: comment
ja: コメント

en: The comments have been deleted.
ja: コメントが削除されました。

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: Blocks
ja: ブロック

en: Everyone
ja: 全員

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Are you sure you want to delete this message?
ja: 本当にこのメッセージを削除してもよろしいですか?

en: 24 hours
ja: 24時間

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ja: 更新を行うコメントを1つ以上選択してください。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: No grouping
ja: グループ化なし

en: Display type
ja: 表示形式

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ja: 削除すべきコメントが無いか、選択されたコメントは別の管理者によって削除されました。

en: !username has updated !node_title
ja: !usernameが「!node_title」を更新しました。

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: No messages available.
ja: 利用可能なメッセージがありません。

en: Comment author's user id
ja: コメントをした人のユーザー id

en: Comment creation year (four digit)
ja: コメント作成年（ 4 桁）

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: !username has added %node_title%
ja: !username が 「%node_title%」を追加しました。

en: Full content
ja: 全文

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Enable !title
ja: !title を有効にする
