HybridAuth Social Login (7.x-2.1) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Real name
pt: Nome real

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Age
pt: Idade

en: Language
pt: Idioma

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User login form
pt: Formulário de login do utilizador

en: User registration form
pt: Formulário de registo do utilizador

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: User
pt: Utilizador

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas administradores do site podem criar novas contas de utilizador.

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Address
pt: Morada

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Close
pt: Fechar

en: City
pt: Município/Concelho

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Identity
pt: Identidade

en: Gender
pt: Sexo

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um endereço de email válido. Todos os email deste sistema irão ser enviados para este endereço. O endereço de email não é tornado público e apenas será utilizado se desejar receber uma nova senha ou se desejar receber determinadas notícias ou notificações por email.

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Other settings
pt: Outras opções

en: File directory
pt: Diretório de ficheiros

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Obrigado por ter solicitado uma conta. A sua conta está atualmente a aguardar aprovação pelo administrador do site.<br />Entretanto, uma mensagem de boas-vindas com instruções adicionais foi enviada para o seu endereço de email.

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Who can register accounts?
pt: Quem pode registar contas?

en: Administrators only
pt: Apenas administradores

en: Visitors, but administrator approval is required
pt: Visitantes, mas a aprovação do administrador é necessária

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Uma mensagem de boas-Vindas com instruções adicionais foi enviado para o seu endereço de email.

en: Authentication provider
pt: Provedor de autenticação
