HybridAuth Social Login (7.x-2.12) - en to ja translation catalogue (83 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Real name
ja: リアルネーム

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Subject
ja: 件名

en: Age
ja: 年齢

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: None
ja: なし

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User login form
ja: ユーザーログインフォーム

en: User registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Icon
ja: アイコン

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: User
ja: ユーザー

en: Year
ja: 年

en: Page
ja: ページ

en: Only site administrators can create new user accounts.
ja: サイト管理者のみがアカウントを作成できる

en: Roles
ja: 役割

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Month
ja: 月

en: Address
ja: 住所

en: Day
ja: 日

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 行き先

en: Process
ja: 処理

en: Close
ja: 閉じる

en: UID
ja: ユーザーID

en: City
ja: 市区町村

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Identity
ja: アイデンティティ

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ja: 受信可能な、あなたのメールアドレスを入力してください。 サイトからのすべてのメールは、このアドレス宛に送信されます。 入力されたメールアドレスは非公開にされ、特定のニュースや通知をメールで受け取りたい場合や、管理者からの連絡、あるいはパスワード再発行メールの送信にのみ使用されます。

en: registered user
ja: 登録されたユーザー

en: logged in user
ja: ログインしたユーザー

en: Scope
ja: スコープ

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: The name %name is already taken.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。

en: Available
ja: 利用可能

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: Account settings
ja: アカウントの設定

en: Other settings
ja: その他の設定

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Display type
ja: 表示形式

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: アカウントをご申請いただき、ありがとうございます。 あなたのアカウントは現在、サイト管理者の承認待ちとなっております。<br />さしあたり、あなたのメールアドレス宛にご案内を含むウェルカムメッセージが送信されました。

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Visitors
ja: 訪問者

en: User login block
ja: ユーザーログインブロック

en: Who can register accounts?
ja: 誰がアカウントを登録できますか？

en: Administrators only
ja: 管理者のみ

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アポストロフィー・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: Account details for [user:name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:name]のアカウント情報の詳細

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: より詳しい説明があなたのメールアドレスに送信されています。

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Authentication providers
ja: 認証プロバイダ

en: Authentication provider
ja: 認証プロバイダー

en: Development settings
ja: 開発設定
