HybridAuth Social Login (7.x-2.13) - en to hu translation catalogue (85 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Body
hu: Törzs

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Real name
hu: Valódi név

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Subject
hu: Tárgy

en: Age
hu: Kor

en: Language
hu: Nyelv

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: None
hu: Nincs

en: Comment form
hu: Hozzászólás űrlap

en: User login form
hu: Felhasználói bejelentkezés űrlapja

en: User registration form
hu: Felhasználói regisztrációs űrlap

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Icon
hu: Ikon

en: URL
hu: Webcím

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: User
hu: Felhasználó

en: Year
hu: Év

en: Page
hu: Oldal

en: Only site administrators can create new user accounts.
hu: Csak a webhely karbantartói hozhatnak létre új felhasználót.

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Widget type
hu: Felületi elem típusa

en: Widget settings
hu: Felületi elem beállítások

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Month
hu: Hónap

en: Address
hu: Cím

en: Day
hu: Nap

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Link text
hu: Hivatkozás szövege

en: Destination
hu: Cél

en: Process
hu: Folyamat

en: Close
hu: Bezár

en: City
hu: Város

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Nickname
hu: Becenév

en: Identity
hu: Azonosító

en: Gender
hu: Nem

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: Token
hu: Vezérjel

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
hu: Egy mindenképp működő e-mail cím, mert a rendszer a felhasználó minden üzenetét ide küldi ki. Nem kerül nyilvánosságra és általában csak elfelejtett jelszóhoz való segítségnyújtásra, valamint a kért értesítésekhez lesz használva.

en: registered user
hu: regisztrált felhasználó

en: logged in user
hu: belépett felhasználó

en: Scope
hu: Hatókör

en: The username %name has not been activated or is blocked.
hu: %name felhasználó zárolt, vagy még nincs aktiválva.

en: The name %name is already taken.
hu: %name felhasználónév már foglalt.

en: Available
hu: Elérhető

en: Error saving user account.
hu: Hiba történt a felhasználói fiók mentése során.

en: Account settings
hu: Fiókbeállítások

en: Other settings
hu: Egyéb beállítások

en: File directory
hu: Fájl könyvtár

en: Popup
hu: Felugró

en: Debug mode
hu: Hibakereső mód

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
hu: Köszönjük a felhasználó létrehozására irányuló kérelmet. A webhelyre az adminisztrátor jóváhagyása után lehet belépni.<br />Egy üdvözlő email hamarosan megérkezik a megadott email címre a további teendők leírásával.

en: An error has occurred.
hu: Hiba történt.

en: Providers
hu: Szolgáltatók

en: Profile URL
hu: Profil webcím

en: Visitors
hu: Látogatók

en: User login block
hu: Bejelentkezés blokk

en: Who can register accounts?
hu: Ki hozhat létre új felhasználót?

en: Administrators only
hu: Csak az adminisztrátorok

en: Visitors, but administrator approval is required
hu: Bárki, de adminisztrátori jóváhagyás szükséges

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
hu: Szóköz használata megengedett. Az írásjelek közül csak a pont, a kötőjel, és az aláhúzás használható.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
hu: [site:name] webhelyen [user:name] felhasználó adatai

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
hu: A megadott e-mail címre nemsokára egy további teendőket tartalmazó üdvözlő üzenet fog érkezni.

en: Hide links
hu: Hivatkozások elrejtése

en: Authentication providers
hu: Hitelesítésszolgáltatók

en: Authentication provider
hu: Hitelesítésszolgáltató

en: Development settings
hu: Fejlesztői beállítások
