HybridAuth Social Login (7.x-2.14) - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Real name
id: Nama asli

en: Email address
id: Alamat email

en: Subject
id: Judul

en: Age
id: Usia

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Comment form
id: Form komentar

en: User login form
id: Formulir masuk pengguna

en: User registration form
id: Formulir registrasi pengguna

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Icon
id: Ikon

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: User
id: Pengguna

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: Client ID
id: ID Klien

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Roles
id: Peran

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Widget type
id: Jenis widget

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Month
id: Bulan

en: Address
id: Alamat

en: Day
id: Hari

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login pengguna

en: Link text
id: Teks tautan

en: Destination
id: Tujuan

en: Process
id: Proses

en: Close
id: Tutup

en: City
id: Kota

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Identity
id: Identitas

en: Tokens
id: Token

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
id: Alamat email yang benar dan aktif. Semua email dari situs ini akan dikirim ke alamat yang anda masukkan. Alamat ini tidak akan ditampilkan pada publik dan hanya digunakan sebagai komunikasi antara situs ini dengan anda misalnya jika anda lupa sandi dan ingin dikirimkan sandi baru, atau untuk menerima notifikasi lewat email lainnya.

en: Scope
id: Lingkup

en: The username %name has not been activated or is blocked.
id: Nama pengguna %name belum diaktivasi atau sedang diblokir.

en: The name %name is already taken.
id: Nama %name sudah digunakan.

en: Available
id: Ketersediaan

en: Error saving user account.
id: Gagal menyimpan keanggotaan

en: Account settings
id: Pengaturan keanggotaan

en: File directory
id: Direktori berkas

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
id: Terima kasih telah mengajukan pembuatan akun. Akun Anda saat ini menunggu persetujuan dari administrator situs.<br />
    Sementara itu, pesan selamat datang berisi petunjuk lebih lanjut telah dikirimkan ke alamat email Anda.

en: An error has occurred.
id: Ada kesalahan terjadi.

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Who can register accounts?
id: Siapakah yang dapat mendaftarkan akun?

en: Administrators only
id: Hanya para administrator

en: Visitors, but administrator approval is required
id: Para pengunjung, tapi perlu persetujuan administrator

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
id: Spasi dibolehkan, tanda baca tidak dibolehkan kecuali untuk titik, tanda minus, petik satu dan garis bawah.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
id: Detil akun untuk [user:name] pada [site:name]

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
id: Pesan selamat datang dan instruksi lebih lanjut telah dikirimkan pada alamat email Anda

en: Authentication provider
id: Penyedia otentikasi

en: Development settings
id: Pengaturan pengembangan
