HybridAuth Social Login (7.x-2.6) - en to it translation catalogue (54 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Age
it: Età

en: Language
it: Lingua

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User login form
it: Form di autenticazione dell'utente

en: User registration form
it: Form di registrazione dell'utente

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: User
it: Utente

en: Only site administrators can create new user accounts.
it: Solo gli amministratori del sito possono creare nuovi profili utente.

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Address
it: Indirizzo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User login
it: Accesso utente

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Process
it: Esegui

en: Close
it: Chiudi

en: City
it: Città

en: Phone number
it: Telefono

en: Identity
it: Identità

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
it: Un indirizzo e-mail valido. Il sistema invierà tutte le e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo e-mail non sarà pubblico e verrà utilizzato soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi via e-mail.

en: registered user
it: utente registrato

en: logged in user
it: utente autenticato

en: The username %name has not been activated or is blocked.
it: Il nome utente %name non è stato attivato o è bloccato.

en: The name %name is already taken.
it: Il nome %name è già usato.

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Account settings
it: Impostazioni profilo

en: Other settings
it: Altre impostazioni

en: File directory
it: Cartella file

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Ti ringraziamo per aver fatto la richiesta di un profilo utente. Il tuo profilo utente è attualmente in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Nel frattempo un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Application ID
it: ID applicazione

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Visitors
it: Visitatori

en: Who can register accounts?
it: Chi può creare nuovi profili utente?

en: Administrators only
it: Solo amministratori

en: Visitors, but administrator approval is required
it: Tutti i visitatori del sito, ma è richiesta l'approvazione dell'amministratore

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
it: Gli spazi sono permessi; la punteggiatura non è ammessa ad eccezione di punti, trattini, apostrofi e underscore.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori informazioni è stato inviato al tuo indirizzo di posta elettronica.

en: Authentication provider
it: Provider di autenticazione
