HybridAuth Social Login (7.x-2.4) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User login form
fr: Formulaire d'authentification d'utilisateur

en: User registration form
fr: Formulaire d'inscription des utilisateurs

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: User
fr: Utilisateur

en: Only site administrators can create new user accounts.
fr: Seuls les administrateurs du site peuvent créer de nouveaux comptes.

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: Address
fr: Adresse

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Close
fr: Fermer

en: City
fr: Ville

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Identity
fr: Identité

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Token
fr: Jeton (token)

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'a pas été activé ou est bloqué.

en: Website URL
fr: URL de site web

en: The name %name is already taken.
fr: Le nom %name est déjà pris.

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: Other settings
fr: Autres paramètres

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Application ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: User login block
fr: Bloc de connexion de l'utilisateur

en: Who can register accounts?
fr: Qui peut enregistrer des comptes ?

en: Administrators only
fr: Administrateurs seulement

en: Visitors, but administrator approval is required
fr: Les visiteurs, mais l'approbation d'un administrateur est requise

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Required fields
fr: Champs requis

en: Authentication provider
fr: Fournisseur d'authentification
