Internationalization (7.x-1.0-beta5) - en to cs translation catalogue (80 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Edit
cs: Upravit

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Save
cs: Uložit

en: Path
cs: Cesta

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Unknown
cs: Neznámý

en: n/a
cs: není

en: Paths
cs: Cesty

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node types
cs: Typy obsahu

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Fields
cs: Pole

en: Undefined
cs: Nedefinováno

en: English
cs: Anglicky

en: Languages
cs: Jazyky

en: Autocomplete taxonomy
cs: Automatické dokončování taxonomie

en: Revision
cs: Revize

en: Not published
cs: Skryto

en: Translations
cs: Překlady

en: Comment settings
cs: Nastavení komentářů

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Not translated
cs: Nepřeloženo

en: Translatable
cs: Přeložitelný

en: Variables
cs: Proměnné

en: Translation
cs: Překlad

en: Blocks
cs: Bloky

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
cs: Systém menu ukládá pouze systémové cesty, ale pro zobrazení bude použit URL alias. %link_path bylo uloženo jako %normal_path

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: outdated
cs: zastaralé

en: <strong>@language_name</strong> (source)
cs: <strong>@language_name</strong> (zdroj)

en: add translation
cs: přidat překlad

en: Translations of %title
cs: Překlady pro: %title

en: Book outline
cs: Osnova knihy

en: Save string
cs: Uložit řetězec

en: Select translations for %title
cs: Zvolte překlady pro %title

en: Update translations
cs: Aktualizace překladů

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
cs: Pro zapnutí vícejazyčné podpory pro určité typy obsahu jděte na stránku <a href="@configure_content_types">konfigurace typů obsahu</a>.

en: Already added languages
cs: Již přidané jazyky

en: Translation mode
cs: Režim překladu

en: Languages not yet added
cs: Prozatím nepřidané jazyky

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
cs: Slovník, do kterého termín patří.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
cs: Nadřazený termín taxonomie, pokud existuje.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: All pages except those listed
cs: Všechny stránky kromě uvedených

en: Only the listed pages
cs: Jen uvedené stránky

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Zadejte stránky použitím jejich cest. Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak '*' je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
cs: Stránky, kde PHP kód vrátí <code>TRUE</code> (jen pro experty)

en: Pages or PHP code
cs: Stránky nebo PHP kód

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
cs: Pokud je zvolen PHP kód, vkládejte kód mezi značky %php. Pamatujte, že provedení nesprávného PHP kódu může tento web rozbít.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
cs: Maximální hloubka odkazu a všech jeho potomků v hierarchii je nastavena na !maxdepth. Některé odkazy menu nemusí být dostupné jako rodiče, jestliže překračují tento limit.

en: There is currently no content classified with this term.
cs: V tuto chvíli není tento termín přiřazen k žádnému obsahu.

en: Field translation
cs: Překlad pole

en: Enabled languages only.
cs: Pouze aktivní jazyky.

en: Language selection
cs: Volba jazyka
