Internationalization (7.x-1.0-beta5) - en to da translation catalogue (87 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Edit
da: Redigér

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Multiple
da: Flere

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Save
da: Gem

en: Path
da: Sti

en: Node type
da: Indholdstype

en: Updated
da: Opdateret

en: Unknown
da: Ukendt

en: Paths
da: Stier

en: Created
da: Oprettet

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Menu link
da: Menu-link

en: Published
da: Udgivet

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Fields
da: Felter

en: Undefined
da: Udefinereret

en: English
da: Engelsk

en: Languages
da: Sprog

en: Moderate
da: Moderér

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Promote
da: Forfrem

en: Revision
da: Version

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Translations
da: Oversættelser

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Variables
da: Variable

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Strings
da: Tekststrenge

en: Translation
da: Oversættelse

en: Blocks
da: Blokke

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Create @name
da: Opret @name

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Node title mismatch. Please check your selection.
da: Titler matcher ikke. Kontrollér venligst dine valg.

en: Found no valid post with that title: %title
da: Intet indhold fundet med titlen: %title

en: Save string
da: Gem tekststreng

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
da: Gå til <a href="@configure_content_types">indstil indholdstyper</a> for at slå understøttelse af flere sprog til for en bestemt indholdstype.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
da: Dette ord tilhører et flersproget ordforråd. Du kan bestemme sproget for det.

en: Add translation
da: Tilføj oversættelse

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
da: Termens overordnede term, hvis den eksisterer.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: There is currently no content classified with this term.
da: Der er i øjeblikket intet indhold klassificeret med denne term.

en: Field translation
da: Feltoversættelse

en: Language selection
da: Sprogvalg

en: Name (localized)
da: Navn (lokaliseret)

en: Description (localized)
da: Beskrivelse (lokaliseret)

en: Vocabulary (localized)
da: Ordforråd (lokaliseret)

en: Parent term (localized)
da: Overordnet term (lokaliseret)

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering
