Internationalization (7.x-1.0-beta6) - en to ro translation catalogue (94 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Edit
ro: Editați

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Save
ro: Salvare

en: Path
ro: Cale

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Configure
ro: Configurează

en: Created
ro: Creat

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Published
ro: Publicat

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Title label
ro: Etichetă titlu

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Items
ro: Articole

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: English
ro: Engleză

en: menu
ro: meniu

en: Languages
ro: Limbi

en: Moderate
ro: Moderează

en: Autocomplete taxonomy
ro: Auto-completează taxonomie

en: Revision
ro: Revizie

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Translations
ro: Traduceri

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Not translated
ro: Netradus

en: Translatable
ro: Traductibil

en: Variables
ro: Variabile

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
ro: Normal - Toate limbile activate sunt permise.

en: Multilingual settings
ro: Setări multilingvistice

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ro: Meniul sistem stochează doar căile (paths) sistem dar va utiliza aliasul URL-ului pentru afişare. %link_path a fost stocat ca şi %normal_path

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Translate
ro: Traducere

en: Translate to @language
ro: Traduceţi în @language

en: Create @name
ro: Creează @name

en: outdated
ro: expirat

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ro: <strong>@language_name</strong> (sursă)

en: add translation
ro: adaugă traducere

en: Translations of %title
ro: Traducere a %title

en: Book outline
ro: Structură carte

en: Save translation
ro: Salvează traducerea

en: Save string
ro: Salvează şir

en: Update translations
ro: Actualizați traduceri

en: Already added languages
ro: Limbi deja adăugate

en: Add translation
ro: Adaugă traducere

en: Languages not yet added
ro: Limbi ce nu au fost adăugate încă

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ro: Textul trimis conține HTML interzis %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ro: Încercare de trimitere a unui şir de traducere conţinând HTML nepermis: %string

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: The name of the taxonomy term.
ro: Numele termenului de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
ro: Descrierea opţională a termenului de taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ro: Vocabularul căruia aparține termenul taxonomie.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ro: Termenul părinte al termenului taxonomie, dacă există.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ro: Numele vocabularului taxonomiei.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ro: Descrierea opţională a vocabularului taxonomiei.

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ro: Pagini în care acest cod PHP returnează <code>TRUE</code> (numai pentru experţi)

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ro: Dacă este selectată opţiunea PHP, se introduce codul PHP între %php. Trebuie avut în vedere că executarea de cod PHP incorect poate face ca situl să devină inutilizabil.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ro: Calea pentru această legătură din meniu. Poate fi o cale internă Drupal cum ar fi %add-node sau un URL extern cum este %drupal. Pentru prima pagină se introduce %front.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Adâncimea maximă pentru o legătură şi copiii săi este fixată la !maxdepth. Unele legături de meniu este posibil să nu poată fi disponibile ca părinţi dacă prin selectarea lor se depăşeşte această limită.

en: Contact forms
ro: Formulare de contact

en: Language selection
ro: Selectează limba

en: Delete translation
ro: Șterge traducere
