Internationalization (7.x-1.0-rc1) - en to ar translation catalogue (99 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Edit
ar: تحرير

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Multiple
ar: متعدد

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Path
ar: المسار

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Updated
ar: التحديث

en: Unknown
ar: غير معروف

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Paths
ar: مسارات

en: Configure
ar: ضبط

en: Created
ar: الإنشاء

en: Block
ar: الصندوق

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Not found
ar: غير موجود

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Published
ar: منشور

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Fields
ar: الحقول

en: Items
ar: أخبار

en: Terms
ar: المصطلحات

en: String
ar: المقطع

en: Undefined
ar: غير معرف

en: English
ar: إنجليزية

en: menu
ar: قائمة

en: Languages
ar: اللغات

en: Moderate
ar: مراقبة

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Promote
ar: رَقِّ

en: Revision
ar: مراجعة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Sticky
ar: مثبت

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Blocks
ar: الصناديق

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Translate
ar: ترجمة

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: original
ar: الأصلية

en: translate
ar: ترجمة

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: locale
ar: المحلية

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل
