Internationalization (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (236 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Updated
pt: Atualizado

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: não disponível

en: Paths
pt: Caminhos

en: Configure
pt: Configurar

en: Created
pt: Criado

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Title label
pt: Título da etiqueta

en: Fields
pt: Campos

en: Items
pt: Itens

en: Terms
pt: Termos

en: String
pt: Expressão

en: Undefined
pt: Indefinido

en: English
pt: Inglês

en: Languages
pt: Idiomas

en: Moderate
pt: Moderado

en: Autocomplete taxonomy
pt: Completar automaticamente a taxonomia

en: terms
pt: termos

en: Promote
pt: Promover

en: Revision
pt: Revisão

en: Not published
pt: Não publicado

en: Translations
pt: Traduções

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Selection
pt: Seleção

en: Edit translation
pt: Editar tradução

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: (source)
pt: (original)

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Variables
pt: Variáveis

en: Multilingual system
pt: Sistema com vários idiomas

en: Content selection mode
pt: Modo de seleção de conteúdo

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
pt: Normal - Todos os idiomas ativos serão permitidos.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
pt: Estendido - Todos os idiomas definidos serão permitidos.

en: Multilingual options
pt: Opções de vários idiomas

en: Multilingual settings
pt: Definições de vários idiomas

en: This is a multilingual variable.
pt: Esta é uma variável de vários idiomas.

en: Supports translatable custom menu items.
pt: Suporta a tradução de itens de menu personalizados.

en: Strings
pt: Expressões

en: Synchronize translations
pt: Sincronizar traduções

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
pt: Selecionar os campos para sincronizar para todas as traduções deste tipo de conteúdo.

en: Blocks
pt: Blocos

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menus grava apenas os caminhos do sistema, mas mostra o URL alternativo. %link_path foi gravado como %normal_path

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Context
pt: Contexto

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Translate
pt: Traduzir

en: Translate to @language
pt: Traduzir para @language

en: Save translations
pt: Guardar traduções

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Node options
pt: Opções do Nó

en: Original text
pt: Texto original

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: translate
pt: traduzir

en: outdated
pt: ultrapassado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (código fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Tradução de %title

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Node title mismatch. Please check your selection.
pt: O título do nó não corresponde. Por favor verifique a sua seleção.

en: Save translation
pt: Guardar tradução

en: Save string
pt: Guardar expressão

en: Edit string
pt: Editar tradução

en: locale
pt: localização

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Hide content translation links
pt: Esconder ligações de tradução de conteúdo

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
pt: Esconder as ligações para traduções em corpo de conteúdo e resumos. Se você escolher esta opção, os idiomas de comutação só estarão disponíveis a partir do bloco comutador de idiomas.

en: Select translations for %title
pt: Selecione traduções para %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
pt: Em alternativa, pode selecionar nós existentes como traduções deste ou remover nós deste conjunto de traduções. Só estão disponíveis nós que tenham o idioma correto e não pertençam a nenhuma outra tradução.

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
pt: Este módulo melhora o suporte para conteúdos multilingue em sites Drupal:

en: Shows content depending on page language.
pt: Mostra os conteúdos dependendo do idioma da página.

en: Handles multilingual variables.
pt: Manipula as variáveis multilingue.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
pt: Opções avançadas de idioma para os tipos de conteúdo escolhidos. Estes tipos de conteúdo podem ser traduzidos para todas os idiomas definidos, mesmo que não estejam ativos.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
pt: Fornece um bloco para seleccionar o idioma e duas funções de tema: <em>i18n_flags</em> e <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
pt: Este é o módulo-base para outros que acrescentam diferentes funcionalidades:

en: Multilingual menu items.
pt: Itens de menu multilingues.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
pt: Taxonomia multilingue acrescenta um campo de idioma nos vocabulários e termos de taxonomia.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a entrada relativa ao <a href="@i18n">módulo Internationalization</a> do manual em linha.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
pt: Para ativar o suporte multilingue para tipos de conteúdo específicos vá a <a href="@configure_content_types">configurar tipos de conteúdo</a>.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
pt: Estendido, mas não exibido - Todos os idiomas definidos terão permissão para a entrada, mas não serão exibidos em ligações.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
pt: Configurar opções avançadas para conteúdo multilingue e traduções.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
pt: Melhora as funcionalidades multilingue do Drupal.

en: This module provides support for multilingual blocks.
pt: Este módulo acrescenta suporte para blocos multilingue.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
pt: Pode definir um idioma para o bloco um ou torná-lo traduzível:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
pt: Blocos com um idioma só serão mostrados nas páginas com esse idioma.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
pt: Blocos traduzíveis podem ser traduzidos usando a interface de localização.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
pt: Para procurar e traduzir expressões, use as páginas da <a href="@translate-interface">interface de tradução</a>.

en: Select text groups
pt: Selecionar grupos de texto

en: Refresh strings
pt: Refrescar expressões

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
pt: Isto vai criar todas as expressões que faltam para os grupos de texto selecionado.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
pt: Este módulo adiciona suporte para outros módulos, para traduzir expressões definidas pelo utilizador. Dependendo dos módulos que tiver ativos que utilizem este recurso você pode ver grupos diferentes de texto para traduzir.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
pt: Nesta página você pode refrescar e atualizar os valores para expressões definidas pelo utilizador.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
pt: Use a opção refrescar quando você não encontrar expressões para traduzir para um grupo de texto determinado . Todas as expressões serão recriadas mantendo as traduções existentes.

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
pt: Para configurar opções de vários idiomas ir para vocabulários na <a href="@configure_taxonomy">Página de configuração de taxonomia</a>.

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
pt: Este termo faz parte de um vocabulário de múltiplo idioma. Você pode definir um idioma para ele.

en: Add translation
pt: Adicionar tradução

en: Select language
pt: Selecionar o idioma

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não adicionados

en: String not found.
pt: Expressão não encontrada.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A expressão enviada contém HTML não autorizado: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Foi tentada a submissão de uma expressão traduzida com HTML não autorizado: %string

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
pt: As opções multilingue adicionais são fornecidas pelo módulo Internationalization.

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
pt: Se um grupo de texto não está aparecendo aqui isso significa que este recurso não está implementado para ele.

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário do termo taxonomia pertence a.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
pt: O termo pai do termo taxonomia, se existir.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário da taxonomia.

en: All pages except those listed
pt: Em todas as páginas excepto nas páginas listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Add new @node_type
pt: Adicionar novo @node_type

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O caminho para esta ligação de menu. Pode ser um caminho interno do Drupal como %add-node ou um URL externo como %drupal. Coloque %front para ligar para a página inicial.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para uma ligação e todos os seus filhos está fixada em !maxdepth. Algumas ligações de menu podem não estar disponíveis como pais se ao seleccioná-las exceder este limite.

en: There is currently no content classified with this term.
pt: Não existe actualmente nenhum conteúdo classificado com este termo

en: Contact forms
pt: Formulários de contacto

en: Translations saved.
pt: Guardar traduções

en: Not saved due to source string missing.
pt: Não guardada por faltar a expressão original.

en: Not saved due to missing form values.
pt: Não guardada por falta de valores do formulário.

en: Not saved due to insufficient permissions.
pt: Não guardada devido a permissões insuficientes.

en: Configurable blocks titles and content.
pt: Títulos e conteúdo de blocos configuráveis.

en: Block languages
pt: Idiomas do bloco

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
pt: Ativa o seletor de idiomas e a tradução opcional em blocos.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
pt: Descrições de campos configuráveis, predefinições, opções, etc.

en: Default translated
pt: Predefinição traduzida

en: Field translation
pt: Tradução do campo

en: Translate field properties
pt: Traduzir propriedades dos campos

en: Translatable menu items: title and description.
pt: Itens de menu traduzíveis: título e descrição.

en: Content type names, descriptions, help texts.
pt: Nome de tipos de conteúdo, descrições, textos de ajuda.

en: Multilingual select
pt: Selecionar vários idiomas

en: Refresh user defined strings.
pt: Refrescar expressões definidas prlo utilizador.

en: Forum containers
pt: Contentores de fórum

en: Languages for content
pt: Idiomas para conteúdo

en: Enabled languages only.
pt: Apenas idiomas ativos

en: All defined languages will be allowed.
pt: Todos os idiomas definidos serão permitidos.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
pt: Determina os idiomas que serão usados na criação de conteúdos.

en: Mixed options for multilingual sites.
pt: Opções variadas para sites multilingue

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
pt: Se nenhum idioma for selecionado, o bloco será sempre mostrado.

en: Not translatable
pt: Não traduzível

en: Restricted to certain languages
pt: Restringido a determinados idiomas

en: Content to filter by language
pt: Conteúdo a filtrar por idioma

en: Text format: @name
pt: Formato de texto: @name

en: Create also new revision for translations
pt: Criar também uma nova revisão para traduções

en: Standard node fields
pt: Padrão de campos de nó

en: Select variables to be translated
pt: Selecionar as variáveis a serem traduzidas

en: Configure multilingual variables.
pt: Configurar variáveis para vários idiomas.

en: Language selection
pt: Seleção de idioma

en: Enable for specific pages
pt: Ativar para páginas específicas

en: Translation sets
pt: Conjuntos de tradução

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
pt: Permite a criação de fóruns multilingue, com tradução de nomes e contentores.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
pt: Introduza itens que serão considerados traduções uns dos outros.

en: The item translation has been saved.
pt: A tradução do item foi guardada.

en: The item translation has been deleted.
pt: A tradução do item foi eliminada.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
pt: Este item pertence a um menu multilingue. Pode atribuir-lhe um idioma.

en: No translations
pt: Sem traduções

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
pt: O seletor de idioma só aparece depois de configurar a<a href="!url">deteção de idioma</a>. É necessário pelo menos um métods que altere os URLs como <em>URL</em> ou <em>Sessão</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
pt: Este item de menu pertence a um nó, por isso vai ter o mesmo idioma do nó e não pode ser localizado.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
pt: Para os elementos localizáveis​​, para ter todos os itens disponíveis para tradução visitar a página <a href="@locale-refresh">atualizar tradução</a>.

en: Variable translation
pt: Tradução variável

en: Multilingual - Internationalization
pt: Multilíngue - Internationalization

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
pt: Para traduzir o próprio conteúdo do bloco, <a href="@menu_translate_url">traduza o menu</a> que está a ser mostrado.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
pt: Para traduzir o próprio conteúdo do bloco, <a href="@views_translate_url">traduza a visualização</a> que está a ser mostrada.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
pt: O conteúdo deste bloco é gerado automaticamente, apenas o título pode ser traduzido.

en: Make this block translatable
pt: Tornar este bloco traduzível.

en: Show this block for these languages
pt: Mostrar este bloco nos seguintes idiomas

en: Save and translate
pt: Guardar e traduzir

en: Configurable contact form categories.
pt: Categorias de formulário de contacto configuráveis.

en: Makes contact categories and replies available for translation.
pt: Ativa a tradução de respostas e categorias de contacto.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
pt: Para traduzir o fórum, <a href="@edit">edite e torne-o traduzível</a>, depois <a href="@translate">traduza o fórum</a> e <a href="@list">os seus contentores e sub-fóruns</a> na página de administração de taxonomia.

en: Translations of menu item %title
pt: Tradução do item de menu %title

en: menu items
pt: itens de menu

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
pt: Este módulo permite criar menus multilingue. Pode definir opções multilingue para cada menu:

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
pt: Os menus podem ser completamente multilingues com tradução (ou localização) dos seus itens.

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
pt: Os menus podem ser configurados para ter um idioma fixo. Esta opção aplica-se a todos os itens do menu que só será visível nesse idioma.

en: Menus can also be configured to have no translations.
pt: Os menus também podem ser configurados para não ter traduções.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
pt: Antes de poder traduzir os seus itens é necessário configurar as opções multilingue do menu. Vá à <a href="@menu-admin">página de administração de Menus</a> e clique em "editar menu" no menu desejado.

en: %language translation of menu item %title
pt: Tradução %language do item de menu %title

en: Delete translation
pt: Eliminar tradução

en: translated
pt: traduzido

en: not translated
pt: não traduzido

en: Translate @name
pt: Traduzir @name

en: - Select a language -
pt: - Selecionar um idioma -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
pt: Não há opções multilingue para os @item_name_multiple. Apenas poderá traduzir o @container_name.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
pt: Localizar. Os @item_name_multiple_capitalized são comuns a todos os idiomas, mas o seu nome e descrição podem ser localizados.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
pt: Traduzir. Cada idioma pode ter @item_name_multiple diferentes e estes podem ser traduzidos.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
pt: Idioma Fixo. Os @item_name_multiple terão um idioma global e só aparecem nas páginas desse idioma.

en: Contact category
pt: Categoria de contacto

en: Field instance
pt: Instância de campo

en: Option %name
pt: Opção %name

en: Instance
pt: Instância

en: forum containers
pt: contentor de fórum

en: [Source not found]
pt: [Original não encontrado]

en: [String not found]
pt: [Expressão não encontrada]

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
pt: Os menus e respectivos itens podem ser traduzidos na <a href="@configure_menus">página de administração de Menus</a>.

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
pt: Para definir as opções multilingue para os blocos vá à <a href="@configure_blocks">página de administração de Blocos</a>.

en: There are no translations to save.
pt: Não há traduções a guardar.
