Internationalization (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (138 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Multiple
sv: Flerval

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Path
sv: Sökväg

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Unknown
sv: Okänd

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Created
sv: Skapad

en: Node types
sv: Nodtyper

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Published
sv: Publicerad

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Fields
sv: Fält

en: Items
sv: Poster

en: Terms
sv: Termer

en: String
sv: Sträng

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: English
sv: Engelska

en: menu
sv: meny

en: Languages
sv: Språk

en: Moderate
sv: Moderera

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Promote
sv: Lansera

en: Revision
sv: Version

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Translations
sv: Översättningar

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Variables
sv: Variabler

en: Multilingual system
sv: Flerspråkigt system

en: Multilingual settings
sv: Flerspråksinställningar

en: Strings
sv: Strängar

en: Synchronize translations
sv: Synkronisera översättningar

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
sv: Välj vilka fält som skall synkroniseras för alla översättningar av denna innehållstyp.

en: Blocks
sv: Block

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Context
sv: Sammanhang

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate to @language
sv: Översätt till @language

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Original text
sv: Originaltext

en: vocabulary
sv: vokabulär

en: original
sv: ursprunglig

en: translate
sv: översätt

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: Save translation
sv: Spara översättning

en: Save string
sv: Spara sträng

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: locale
sv: språkanpassning

en: Source language
sv: Källspråk

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
sv: Konfigurera utökade inställningar för flerspråksinnehåll och översättningar.

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
sv: För att ställa in flerspråksval för vokabulärer gå till konfigureringssidan för <a href="@configure_taxonomy">Taxonomi</a>.

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: Select language
sv: Välj språk

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: Set current language as default for new content.
sv: Aktuellt språk blir standard för nytt innehåll.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
sv: Kräv språkval (språkneutralt innehåll tillåts inte).

en: Lock language (Cannot be changed).
sv: Lås språkvalet (kan inte ändras).

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen till denna menylänk. Detta kan vara en intern sökväg i Drupal såsom %add-node eller en extern länk som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för en länk och alla dess underliggande länkar är låst till !maxdepth. Några menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande menylänkar, om du genom att välja dem skulle överskrida denna gräns.

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: Contact forms
sv: Kontaktformulär

en: Not saved due to source string missing.
sv: Inte sparat på grund av att källsträngen saknas.

en: Not saved due to missing form values.
sv: Inte sparat på grund av saknat formulärsvärde.

en: Not saved due to insufficient permissions.
sv: Inte sparat på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
sv: Konfigurerbara fältbeskrivningar, standardvärden, alternativ, etc.

en: Default translated
sv: Översatt som förvalt

en: Field translation
sv: Fältöversätting

en: Refresh user defined strings.
sv: Läs om användardefinierade strängar.

en: Enabled languages only.
sv: Enbart aktiverade språk.

en: All defined languages will be allowed.
sv: Alla angivna språk kommer tillåtas.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
sv: Bestämmer vilka språk som kommer tillåtas vid skapande av innehåll.

en: Options for user defined strings.
sv: Val för användardefinierade strängar.

en: Standard node fields
sv: Grundläggande nodfält

en: Language selection
sv: Språkval

en: Multilingual - Internationalization
sv: Flerspråkig - Språkhantering

en: Delete translation
sv: Radera översättning

en: Contact category
sv: Kategori för kontakt

en: Field instance
sv: Fältinstans
