Internationalization (7.x-1.14) - en to cy translation catalogue (77 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Pages
cy: Tudalennau

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: content
cy: cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: view
cy: gweld

en: Edit
cy: Golygu

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Help text
cy: Testun cymorth

en: Category
cy: Categori

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Path
cy: Llwybr

en: Node type
cy: Math o nod

en: Menu
cy: Dewislen

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Paths
cy: Llwybrau

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Block
cy: Bloc

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Fields
cy: Meysydd

en: Items
cy: Eitemau

en: String
cy: Llinyn

en: English
cy: Saesneg

en: menu
cy: dewislen

en: Languages
cy: Ieithoedd

en: Autocomplete taxonomy
cy: Tacsonomeg wedi ei gwblhau yn awtomatig

en: Revision
cy: Diwygiad

en: Not published
cy: Heb ei gyhoeddi

en: Translations
cy: Cyfieithiadau

en: Comment settings
cy: Gosodiadau sylw

en: Sticky
cy: Gludiog

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Not translated
cy: Heb ei gyfieithu

en: Blocks
cy: Blociau

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
cy: Mae'r system dewislen yn storio llwybrau system yn unig, ond fydd yn defnyddio enw arall URL i ddangos. Mae %link_path wedi ei storio fel %normal_path.

en: Language neutral
cy: Iaith niwtral

en: @type: updated %title.
cy: @type: wedi diweddaru %title.

en: @type: added %title.
cy: @type: wedi ychwanegu %title.

en: Context
cy: Cyd-destun

en: Field settings
cy: Gosodiadau maes

en: Auto-reply
cy: Ateb awtomatig

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Save translations
cy: Cadw cyfieithiadau

en: Create @name
cy: Creu @name

en: Original text
cy: Testun gwreiddiol

en: outdated
cy: wedi dyddio

en: <strong>@language_name</strong> (source)
cy: <strong>@language_name</strong> (ffynhonnell)

en: add translation
cy: ychwanegu cyfieithiad

en: Translations of %title
cy: Cyfieithiad o %title

en: Book outline
cy: Amlinelliad o'r llyfr

en: @type %title has been created.
cy: Mae @type %title wedi ei greu.

en: @type %title has been updated.
cy: Mae @type %title wedi ei ddiweddaru.

en: The post could not be saved.
cy: Ni ellir cadw'r cofnod.

en: Edit string
cy: Golygu llinyn

en: Post date
cy: Dyddiad cofnod

en: Already added languages
cy: Ieithoedd sydd wedi eu hychwanegu yn barod

en: Languages not yet added
cy: Ieithoedd sydd heb eu hychwanegu eto

en: String not found.
cy: Llinyn heb ei ddarganfod.

en: Allowed HTML tags: @tags
cy: Tagiau HTML a ganiateir: @tags

en: Pages or PHP code
cy: Tudalennau neu côd PHP
