Internationalization (7.x-1.33) - en to tr translation catalogue (133 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Path
tr: Yol

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Menu
tr: Menü

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Paths
tr: Yollar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Block
tr: Blok

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Published
tr: Yayında

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Title label
tr: Başlık etiketi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Items
tr: Öğeler

en: Terms
tr: Terimler

en: String
tr: Dize

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: English
tr: İngilizce

en: menu
tr: menü

en: Languages
tr: Diller

en: Moderate
tr: Denetle

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: terms
tr: terim

en: Promote
tr: Destekle

en: Revision
tr: Sürüm

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: (source)
tr: (kaynak)

en: Translatable
tr: Çevrilebilir

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Blocks
tr: Bloklar

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Auto-reply
tr: Otomatik cevapla

en: Translate
tr: Çevir

en: Save translations
tr: Çevirileri kaydet

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Original text
tr: Özgün metin

en: vocabulary
tr: sözlük

en: original
tr: orijinal

en: translate
tr: çeviri

en: outdated
tr: eski

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: add translation
tr: çeviri ekle

en: Translations of %title
tr: %title için çeviriler

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: The post could not be saved.
tr: Gönderi kaydedilemedi.

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Save string
tr: Dizeyi kaydet

en: Edit string
tr: Yazı düzenle

en: locale
tr: yerelleştirme

en: Source language
tr: Kaynak dil

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Update translations
tr: Çevirileri güncelle

en: Already added languages
tr: Önceden eklenmiş diller

en: Add translation
tr: Çeviri ekle

en: Languages not yet added
tr: Henüz eklenmemiş diller

en: Text group
tr: Metin grubu

en: String not found.
tr: Dize bulunamadı.

en: Allowed HTML tags: @tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
tr: Eğer varsa sınıflandırma teriminin bir üst terimi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: No strings available.
tr: Dizeler mevcut değil.

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Add new @node_type
tr: Yeni @node_type ekle

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
tr: Bu menü bağlantısı için yol. %add-node gibi bir iç Drupal yolu olabileceği gibi %drupal gibi dış bir yol da olabilir. Anasayfaya bağlamak için %front girin.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir bağlantı ve onun alt ögeleri için en fazla derinlik !maxdepth olarak sabitlenmiştir. Bazı menü bağlantıları eğer seçildiklerinde bu sınırı aşarsa, üst öge olarak gözükmeyebilirler.

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Contact forms
tr: İletişim formları

en: Not saved due to source string missing.
tr: Kaynak dize bulunmadığı için kaydedilmedi.

en: Not saved due to missing form values.
tr: Eksik form değerleri nedeniyle kaydedilmedi.

en: Not saved due to insufficient permissions.
tr: Yetersiz izin nedeniyle kaydedilmedi.

en: Content type names, descriptions, help texts.
tr: İçerik türü isimleri, açıklamaları, yardım metinleri.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Description (localized)
tr: Açıklama (yerelleştirilmiş)

en: Plain text (localized)
tr: Düz metin (yerelleştirilmiş)

en: menu items
tr: menü öğeleri

en: Delete translation
tr: Çeviriyi sil

en: Contact category
tr: İletişim kategorisi

en: Field instance
tr: Alan örneği
