Internationalization (7.x-1.6) - en to id translation catalogue (105 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Path
id: Jalur

en: Node type
id: Jenis node

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: n/a
id: t/t

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Created
id: Dibuat

en: Block
id: Blok

en: Node types
id: Jenis-jenis node

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Fields
id: Bidang isian

en: Items
id: Item

en: String
id: Untai

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Moderate
id: Moderasi

en: Autocomplete taxonomy
id: Autocomplete taksonomi

en: terms
id: Istilah

en: Promote
id: Promosikan

en: Revision
id: Revisi

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Translations
id: Terjemahan

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Sticky
id: Menempel

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Edit translation
id: Ubah terjemahan

en: Not translated
id: Belum diterjemahkan

en: (source)
id: (sumber)

en: Translatable
id: Dapat diterjemahkan

en: Variables
id: Variabel

en: Blocks
id: Blok

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
id: Sistem menu hanya menyimpan path sistem saja, tapi akan menggunakan alias URL saat menampilkan. %link_path sudah disimpan sebagai %normal_path

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Context
id: Kontek

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Auto-reply
id: Balasan otomatis

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Save translations
id: Simpan terjemahan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Original text
id: Teks asli

en: original
id: orisinil

en: outdated
id: kadaluarsa

en: <strong>@language_name</strong> (source)
id: <strong>@language_name</strong> (sumber)

en: add translation
id: tambah terjemahan

en: Translations of %title
id: Terjemahan %title

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Save translation
id: Simpan terjemahan

en: Edit string
id: Edit kata

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Update translations
id: Perbarui terjemahan

en: Already added languages
id: Bahasa yang sudah ditambahkan

en: Languages not yet added
id: Bahasa yang belum ditambahkan

en: String not found.
id: String tidak ditemukan.

en: Allowed HTML tags: @tags
id: Tag HTML yang dibolehkan: @tags

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
id: Kosakata yang memiliki istilah taksonomi.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
id: Istilah taksonomi induk, jika ada.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Add new @node_type
id: Buat @node_type baru

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
id: Path untuk tautan menu. Path ini dapat berupa path Drupal internal seperti %add-node atau URL eksternal seperti %drupal. Masukkan %front untuk tautan ke halaman depan.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
id: Kedalaman maksimal tautan dan semua anakannya adalah !maxdepth. Beberapa tautan menu mungkin tidak tersedia sebagai induk jika memilihnya akan melampaui batasan ini.

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: There is currently no content classified with this term.
id: Saat ini tidak ada konten yang masuk dalam istilah ini.

en: Contact forms
id: Formulir kontak

en: Content type names, descriptions, help texts.
id: Nama jenis konten, deskripsi, teks bantuan.

en: Refresh user defined strings.
id: Refresh kalimat yang didefinisikan pengguna.

en: Language selection
id: Pilihan bahasa.

en: Delete translation
id: Hapus terjemahan

en: Contact category
id: Kategori kontak

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
id: <strong>Peringatan</strong>: Mengubah bahasa standar mungkin dapat menyebabkan efek yang tidak diinginkan. Periksa juga <a href="@configure-strings">bahasa asal</a> untuk penerjemahan dan baca selengkapnya di <a href="@i18n_string-help">Penerjemahan kalimat</a>
