Internationalization (7.x-1.7) - en to is translation catalogue (68 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Pages
is: Síður

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Edit
is: Breyta

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Category
is: Flokkur

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Path
is: Slóð

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: Updated
is: Uppfært

en: Unknown
is: Óþekkt

en: n/a
is: á ekki við

en: Paths
is: Slóðir

en: Configure
is: Stilla

en: Created
is: Stofnað

en: Block
is: Blokk

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Published
is: Birt

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Fields
is: Svæði

en: Items
is: Hlutir

en: String
is: Strengur

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: English
is: Enska

en: menu
is: valmynd

en: Languages
is: Tungumál

en: Revision
is: Útgáfa

en: Not published
is: Ekki birt

en: Comment settings
is: Stillingar ummæla

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Multilingual system
is: Fjölmálakerfi

en: Blocks
is: Blokkir

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
is: Kerfisvalmynd geymir eingöngu kerfisslóðir, en birtir samheiti (alias) slóðar. %link_path hefur verið vistuð sem %normal_path

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: Context
is: Samhengi

en: Field settings
is: Svæðastillingar

en: Auto-reply
is: Sjálfvirk svörun

en: Translate
is: Þýða

en: Save translations
is: Vista þýðingar

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Original text
is: Upprunalegur texti

en: Save string
is: Vista streng

en: Edit string
is: Breyta streng

en: Already added languages
is: Þegar uppsett tungumál

en: Languages not yet added
is: Tungumál sem ekki hefur verið bætt inn

en: String not found.
is: Strengur fannst ekki.

en: Allowed HTML tags: @tags
is: Leyfð HTML tög eru: @tags

en: Set current language as default for new content.
is: Velja núverandi tungumál sem sjálfgefið fyrir nýtt efni.

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: <em>Edit @type</em> @title
is: <em>Breyta @type</em> @title
