Internationalization (7.x-1.9) - en to he translation catalogue (136 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: Body
he: תוכן

en: Pages
he: עמודים

en: delete
he: מחיקה

en: Status
he: מצב

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: content
he: תוכן

en: Type
he: סוג

en: Author
he: מחבר/ת

en: Cancel
he: ביטול

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Taxonomy
he: סיווגים

en: view
he: צפיה

en: Edit
he: עריכה

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Help text
he: טקסט עזרה

en: Category
he: קטגוריה

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Taxonomy term
he: סיווג במילון

en: Field
he: שדה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Path
he: מיקום

en: Node type
he: סוג תוכן

en: Menu
he: תפריט

en: Updated
he: עודכן

en: Unknown
he: לא ידוע

en: n/a
he: -ללא-

en: Configure
he: הגדרות

en: Created
he: נוצר

en: Block
he: בלוק

en: Node types
he: סוכי תוכן

en: Not found
he: לא נמצא

en: Menu link
he: קישור תפריט

en: Published
he: מפורסם

en: Vocabulary
he: מילון

en: Title label
he: תווית כותרת

en: Fields
he: שדות

en: Items
he: פריטים

en: Terms
he: מונחים

en: String
he: מחרוזת

en: Undefined
he: לא מוגדר

en: English
he: אנגלית

en: menu
he: תפריט

en: Languages
he: שפות

en: Autocomplete taxonomy
he: השלמה אוטומטית של סיווגים

en: Revision
he: גרסה

en: Not published
he: לא מפורסם

en: Translations
he: תרגומים

en: Comment settings
he: הגדרות לתגובות

en: Sticky
he: דביק

en: Default value
he: ערך ברירת מחדל

en: Selection
he: בחירה

en: Not translated
he: לא מתורגם

en: Translatable
he: ניתן לתרגום

en: Variables
he: משתנים

en: Multilingual system
he: מערכת רב-לשונית

en: Multilingual options
he: אפשרויות רב לשוני

en: Multilingual settings
he: ריבוי שפות, הגדרות

en: Strings
he: מחרוזות

en: Synchronize translations
he: סינכרון תרגומים

en: Blocks
he: בלוקים

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
he: מערכת התפריטים מאחסנת רק נתיבים, אם תשתמש בכינוי כתובת ה-URL לתצוגה. %link_path אוחסן כ-%normal_path

en: Language neutral
he: שפה נייטרלית

en: @type: updated %title.
he: @type: %title עודכן.

en: @type: added %title.
he: @type: נוסף '%title'.

en: Context
he: הקשר

en: Field settings
he: הגדרות שדה

en: Auto-reply
he: מענה אוטומטי

en: Translate
he: תרגום

en: Save translations
he: שמירת תרגום

en: Create @name
he: יצירת @name

en: Original text
he: הטקסט המקורי

en: vocabulary
he: מילון

en: original
he: מקורי

en: translate
he: תרגום

en: outdated
he: לא מעודכן

en: <strong>@language_name</strong> (source)
he: <strong>@language_name</strong> (מקור)

en: add translation
he: הוספת תרגום

en: Translations of %title
he: תרגומים של %title

en: Book outline
he: מתאר הספר

en: @type %title has been created.
he: @type %title נוצר.

en: @type %title has been updated.
he: עודכן ה@type %title.

en: The post could not be saved.
he: לא ניתן לשמור את הפרסום.

en: Node title mismatch. Please check your selection.
he: אי התאמה בכותרות פריטי תוכן. בדוק את בחירתך.

en: Found no valid post with that title: %title
he: לא נמצא פרסום חוקי עם הכותרת: %title

en: Save translation
he: שמירת תרגום

en: Save string
he: שמירת מחרוזת

en: Edit string
he: עריכת מחרוזת

en: Source language
he: שפת מקור

en: Post date
he: תאריך פירסום

en: Update translations
he: עדכון התרגומים

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
he: רכיב זה משפר את התמיכה בתוכן רב לשוני באתרי דרופל:

en: Shows content depending on page language.
he: מראה תוכן בהתאם לשפה בדף.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
he: הגדירו עוד אפשרויות לתוכן רב לשוני ותרגומים.

en: Select text groups
he: בחירת קבוצות טקסט

en: Refresh strings
he: ריענון מחרוזות

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
he: פעולה זו תיצור את כל המחרוזות החסרות בקבוצות הטקסט שנבחרו.

en: Already added languages
he: שפות אלו כבר קיימות

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
he: capital_name% הוא מילון שניתן ללוקליזציה. ניתן לתרגם שמות ותיאורים של סיווגים באמצעות דפי href="@translate-interface"> <a תרגום המימשק </ a> .

en: Languages not yet added
he: שפות אלו לא קיימות עדיין

en: String not found.
he: מחרוזת לא נמצאה.

en: Allowed HTML tags: @tags
he: תגיות HTML מותרות: @tags

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
he: אפשרויות רב לשוניות מורחבות שמספק הרכיב  Internationalization.

en: Not restricted
he: לא מוגבל

en: All pages except those listed
he: בכל העמודים, חוץ מאלו שמופיעים ברשימה

en: Only the listed pages
he: רק בעמודים שברשימה להלן

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
he: ציינו עמודים תוך שימוש בנתיבים שלהם. הכניסו נתיב אחד בכל שורה. התו '*' הוא תו חופשי (wildcard). דוגמא לנתיבים הם למשל %blog  לעמוד הבלוג ו %blog-wildcard עבור בלוג אישי כלשהו. %front  הוא עבור הדף הראשי.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
he: בעמודים שעבורם קוד הPHP מחזיר <code>TRUE</code> (רק למתקדמים).

en: Pages or PHP code
he: עמודים או קוד PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
he: אם סומנה האפשרות ה PHP, יש להכניס קוד בין %php. שימו לב שהרצת שקוד PHP שגוי יכולה "לשבור" את האתר.

en: Add new @node_type
he: יצירת @node_type

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
he: המיקום אליו יוביל קישור זה. יכול להיות קישור פנימי של דרופל כמו %add-node או קישור לכתובת URL חיצונית כמו %drupal. הזינו %front לקישור לעמוד הבית.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
he: ניתן לקבוע מקסימום 9 רמות לקישור בתפריט עם כל הילדים שלו. קישורים עשויים לא להופיע כאבות אם בחירה בהם תעבור את המקסימום המותר.

en: <em>Edit @type</em> @title
he: <em>עריכת @type</em> @title

en: There is currently no content classified with this term.
he: אין כרגע תוכן מסווג עם המונח הזה.

en: Contact forms
he: טופסי קשר

en: Refresh user defined strings.
he: רענן מחרוזות שהוגדרו ע"י משתמשים

en: Languages for content
he: שפות לתוכן

en: Enabled languages only.
he: רק שפות שהופעלו.

en: All defined languages will be allowed.
he: כל השפות המוגדרות באתר.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
he: קובע באילו שפות תתאפשר יצירת תוכן.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
he: אם לא נבחרה שפה, התיבה תוצג ללא תלות בשפה.

en: Not translatable
he: לא ניתן לתרגום

en: Options for user defined strings.
he: אפשרויות עבור מחרוזות מוגדרות ע"י המשתמש

en: Language selection
he: בחירת שפה

en: Skip tags
he: דילוג על תגיות

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
he: אפשרויות אלו יהיו זמינות רק לאחר שתפעילו תמיכה רב לשונית מתוך "אפשרויות פרסום".

en: Clean up left over strings.
he: מחיקת מחרוזות מיותרות.

en: Delete translation
he: מחיקת התרגום

en: - Select a language -
he: - בחר שפה -

en: Contact category
he: קטגוריית קשר
