Internationalization Views (7.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Language
ja: 言語

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Depth
ja: 深さ

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Views
ja: ビュー

en: Term ID
ja: タームID

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: No name
ja: 名前なし

en: Translate
ja: 翻訳

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ja: この引数のフォームを選択してください。ターム名を使用している場合は、引数に「タクソノミー: ターム名」を選択するよりも、タームIDに変更して「タクソノミー: タームID」を選択するほうがより適しているでしょう。

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
ja: 文字列を検索したり翻訳したりするには、<a href="@translate-interface">翻訳インターフェイス</a>ページを使用します。

en: Supports translation for views strings: title, header, footer...
ja: 文字列の表示の翻訳をサポートします: タイトル、ヘッダー、フッター...

en: Views translation
ja: ビュー翻訳

en: Translation of views strings and content selection for views. Requires Views 3.x
ja: 文字列ビューの翻訳とビューについてのコンテンツ選択。ビュー3.xが必要です。

en: Use the locale system as implemented by the Views translation module.
ja: ビュー翻訳モジュールで実装されるものとしてロケールシステムを使用します。

en: Unknown content type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: Multilingual - Internationalization
ja: 多言語 - 国際化

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ja: 自動補完もしくはセレクトウィジェットで選択されたタクソノミーターム。

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。
