Internationalization Views (7.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (32 entries)

en: Content
nl: Inhoud

en: Language
nl: Taal

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Depth
nl: Diepte

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Views
nl: Overzichten

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: No name
nl: Geen naam

en: Translate
nl: Vertalen

en: Translate to @language
nl: Vertaal naar @language

en: Is one of
nl: Is een van

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
nl: Alle taxonomietermen van de geselecteerde woordenlijsten weergeven die in een node zijn gebruikt.

en: Unknown language
nl: Onbekende taal

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: No language
nl: Geen taal

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
nl: De diepte paart de nodes die gemarkeerd zijn met termen in de hiërarchie. Bijvoorbeeld, als u een term 'fruit' hebt en een onderliggende term 'appel', met een diepte van 1 (of hoger), dan zal een filtering op de term 'fruit' nodes ophalen die gemarkeerd zijn met 'appel' en 'fruit'. Wanneer het negatief is, is het omgekeerde waar; zoeken op 'appels' zal ook nodes ophalen gemarkeerd met 'fruit' als de diepte -1 is (of lager).

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms from vocabulary @voc
nl: Selecteer termen uit woordenlijst @voc

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
nl[0]: Kan de volgende term niet vinden: @terms
nl[1]: Kan de volgende termen niet vinden: @terms

en: Term IDs separated by , or +
nl: Term ID's gescheiden door , of +

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
nl: Gebruik om tekenreeksen te zoeken en vertalen de pagina's <a href="@translate-interface">interface vertalen</a>.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
nl: Verbind nodes met taxonomietermen die de geselecteerde woordenlijst(en) gebruiken. Deze verbindingen kunnen dubbele records veroorzaken als in een node meerdere termen worden gebruikt.

en: Unknown content type
nl: Onbekend inhoudstype

en: Multilingual - Internationalization
nl: Meertalig - Internationalisering

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
nl: Taxonomieterm gekozen met automatische aanvulling of keuzelijst.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
nl: De inhoud tonen als het de geselecteerde taxonomietermen bevat.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
nl: Inhoud weergeven als deze de geselecteerde taxonomietermen of onderliggende termen bevat. Als gevolg van toegenomen complexiteit zijn hier minder opties dan in de versies zonder 'diepte'.

en: Views translation.
nl: Overzichtvertalingen

en: translate view
nl: overzicht vertalen
