Internationalization Views (7.x-3.0-alpha1) - en to cy translation catalogue (22 entries)

en: Content
cy: Cynnwys

en: Language
cy: Iaith

en: Content types
cy: Mathau cynnwys

en: Depth
cy: Dyfnder

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Views
cy: Gwelediadau

en: Term ID
cy: ID Term

en: Uncategorized
cy: Heb ei gategoreiddio

en: No name
cy: Dim enw

en: Translate
cy: Cyfieithu

en: Is one of
cy: Yn un o

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
cy: Dangos holl dermau tacsonomeg sy'n gysylltiedig gyda nodau o eirfaoedd penodol.

en: Unknown language
cy: Iaith anhysbys

en: Current user's language
cy: Iaith y defnyddiwr ar hyn o bryd

en: Default site language
cy: Rhagosod iaith y safle

en: No language
cy: Dim iaith

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
cy: Bydd y dyfnder yn cyd-fynd â'r nodau wedi eu tagio gyda thelerau yn yr hierarchaeth. Er enghraifft, os oes gennych derm "ffrwyth" a therm plentyn "afal", gyda dyfnder o 1 (neu uwch) yna bydd ffiltro ar gyfer y term "ffrwyth" yn derbyn mwyn o nodau na wedi eu tagio gyda "afal" yn ogystal â "ffrwyth". Os yn negyddol, mae'r gwrthwyneb yn wir; bydd chwilio am "afal" yn pigo nodau i fyny wedi eu tagio â "ffrwyth" os yw'r dyfnder yn -1 (neu is).

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
cy: Mae geirfa anilys wedi ei ddewis. Newidiwch ef yn y dewisiadau.

en: Select terms from vocabulary @voc
cy: Dewis termau o eirfa @voc

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
cy[0]: Methu darganfod term: @terms.   Methu darganfod termau: @terms

en: Term IDs separated by , or +
cy: ID y term wedi ei wahanu gan , neu +

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
cy: Dewis y ffurf i'r arg yma; os yn defnyddio enw term, yn gyffredinol mae'n fwy effeithiol newid ef i ID term a defnyddio Tacsonome: ID Term yn hytrach nag Tacsonomeg:Enw Term" fel arg.
