Internationalization Views (7.x-3.0-alpha2) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Content
id: Konten

en: Language
id: Bahasa

en: Content types
id: Jenis konten

en: Depth
id: Kedalaman

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Views
id: View

en: Term ID
id: ID istilah

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: No name
id: Tanpa nama

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
id: Tampilkan semua istilah taksonomi yang terkait dengan node dari kosakata tertentu.

en: Unknown language
id: Bahasa tidak diketahui

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: Unknown content type
id: Jenis konten tidak dikenal
