ICES (7.x-1.11) - en to id translation catalogue (141 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Forgot password?
id: Lupa Password

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Transactions
id: Transaksi

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Currency
id: Mata uang

en: Action
id: Tindakan

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Region
id: Wilayah

en: Visible
id: Terlihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: name
id: nama

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Last month
id: Bulan lalu

en: Statistics
id: Statistik

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Post
id: Pos

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Category %category has been deleted.
id: Kategori %category sudah dihapus.

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Creation date
id: Tanggal dibuat

en: Comment
id: Komentar

en: Location
id: Lokasi

en: Scale
id: Skala

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: next
id: selanjutnya

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Members
id: Anggota

en: General
id: Umum

en: Users
id: Pengguna

en: Both
id: Keduanya

en: First Name
id: Nama Depan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: block
id: blok

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Limit
id: Batas

en: first
id: pertama

en: Map
id: Peta

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: User name
id: Nama pengguna

en: Templates
id: Templat

en: New
id: Baru

en: users
id: pengguna

en: Apply
id: Terapkan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: My account
id: Akun saya

en: Creation date.
id: Tanggal dibuat.

en: Context
id: Kontek

en: Identifier
id: Pengenal

en: Offset
id: Letak

en: Locked
id: Dikunci

en: Account
id: Keanggotaan

en: Finish
id: Selesai

en: About
id: Tentang

en: Report
id: Laporkan

en: This week
id: Pekan ini

en: This month
id: Bulan ini

en: This year
id: Tahun ini

en: of
id: dari

en: Admin
id: Administrator

en: Row
id: Baris

en: Last week
id: Pekan lalu

en: Last year
id: Tahun lalu

en: Symbol
id: Simbol

en: Delete category
id: Hapus kategori

en: Account number
id: Nomor Rekening

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Edit category
id: Edit kategori

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Edit account
id: Edit akun

en: Asc
id: Urutan turun

en: Cancel user
id: Batalkan pengguna
