ICES (7.x-1.14) - en to pt translation catalogue (190 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Forgot password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por e-mail.

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Transactions
pt: Transações

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Administration
pt: Administração

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Action
pt: Ação

en: No
pt: Não

en: Documentation
pt: Documentação

en: Developers
pt: Desenvolvedores

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Add category
pt: Nova categoria

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Region
pt: Região

en: Visible
pt: Visível

en: Updated
pt: Atualizado

en: name
pt: nome

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Last month
pt: Último mês

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Creation date
pt: Data de criação

en: Comment
pt: Comentário

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Scale
pt: Escala

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Valor

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Postcode
pt: CEP

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: next
pt: próximo

en: Company
pt: Empresa

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: The name of the user.
pt: O nome do usuário.

en: Valid until
pt: Válido até

en: Users
pt: Usuários

en: Both
pt: Ambos

en: Do nothing
pt: Fazer nada

en: First Name
pt: Nome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Full name
pt: Nome completo

en: Modified
pt: Modificado

en: Hidden
pt: Oculto

en: Accounts
pt: Contas

en: block
pt: bloco

en: English
pt: Inglês

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accepted
pt: Aceitos

en: Languages
pt: Idiomas

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Limit
pt: Limite

en: first
pt: primeiro

en: Map
pt: Mapa

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Balance
pt: Saldo

en: User name
pt: Nome do usuário

en: previous
pt: anterior

en: last
pt: último

en: New
pt: Novo

en: Plural name
pt: Nome no plural

en: Town
pt: Cidade

en: users
pt: usuários

en: Limits
pt: Limites

en: every week
pt: a cada semana

en: Apply
pt: Aplicar

en: Use
pt: Usar

en: Hide
pt: Ocultar

en: Rate
pt: Avaliar

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Body of the message
pt: Corpo da mensagem

en: Read
pt: Lida

en: Organization
pt: Organização

en: My account
pt: Minha conta

en: Context
pt: Contexto

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Account
pt: Conta

en: Rejected
pt: Rejeitada

en: Data
pt: Dados

en: Finish
pt: Finalizar

en: About
pt: Sobre

en: Report
pt: Relatório

en: Notify
pt: Notificar

en: Step
pt: Passo

en: Seller
pt: Vendedor

en: New import
pt: Nova importação

en: Debug mode
pt: Modo debug

en: This week
pt: Esta semana

en: This month
pt: Este mês

en: This year
pt: Este ano

en: Sales
pt: Vendas

en: of
pt: de

en: Remote
pt: Remoto

en: Admin
pt: Administrar

en: Row
pt: Linha

en: Last week
pt: Semana passada

en: Last year
pt: Ano passado

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Last 30 days
pt: Últimos 30 Dias

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Delete category
pt: Apagar categoria

en: New user
pt: Novo usuário

en: Delete user
pt: Apagar usuário

en: Purchases
pt: Compras

en: Account number
pt: Número da conta

en: Account name
pt: Nome da conta

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: Since
pt: Desde

en: Offer
pt: Oferta

en: The user who created the transaction.
pt: O usuário que criou a transação.

en: Message template
pt: Modelo de mensagem

en: Once a week
pt: Uma vez por semana

en: account
pt: conta

en: Object type
pt: Tipo de objeto

en: Archived
pt: Arquivados

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Edit account
pt: Editar conta

en: Currency symbol
pt: Símbolo da moeda

en: Account transactions
pt: Transações bancárias

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Cancel user
pt: Cancelar usuário

en: Last 7 days
pt: Últimos 7 dias
