ICES (7.x-1.31) - en to tr translation catalogue (177 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Forgot password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Request new password via e-mail.
tr: E-posta üzerinden yeni parola iste.

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Administration
tr: Yönetim

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: No
tr: Hayır

en: cron
tr: dönemsel görev

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: Download
tr: İndir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Name
tr: İsim

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Back
tr: Geri

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Last month
tr: Geçen ay

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Post
tr: Gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Category %category has been deleted.
tr: %category kategorisi silindi.

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Comment
tr: Yorum

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Scale
tr: Ölçek

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Amount
tr: Miktar

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: next
tr: sonraki

en: Company
tr: Şirket

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: The name of the user.
tr: Kullanıcının adı.

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Both
tr: İkisi de

en: First Name
tr: Adı

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Full name
tr: Tam ad

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Hidden
tr: Gizli

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: block
tr: blok

en: English
tr: İngilizce

en: Messages
tr: İletiler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: Languages
tr: Diller

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Limit
tr: Sınır

en: first
tr: birinci

en: Map
tr: Harita

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Website
tr: Web sitesi

en: Donate
tr: Bağış

en: Balance
tr: Bakiye

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Templates
tr: Şablonlar

en: previous
tr: önceki

en: New
tr: Yeni

en: Plural name
tr: Çoğul isim

en: users
tr: kullanıcılar

en: Limits
tr: Sınırlar

en: every week
tr: her hafta

en: Apply
tr: Uygula

en: Hide
tr: Gizle

en: Global
tr: Genel

en: Rate
tr: Puan

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: My account
tr: Hesabım

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account
tr: Hesap

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Data
tr: Veri

en: Finish
tr: Bitir

en: About
tr: Hakkında

en: Report
tr: Rapor

en: Seller
tr: Satıcı

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama (debug) kipi

en: This week
tr: Bu hafta

en: This month
tr: Bu ay

en: of
tr: /

en: Admin
tr: Yönetim

en: Row
tr: Satır

en: Last week
tr: Geçen hafta

en: Last year
tr: Geçen yıl

en: Delete category
tr: Kategoriyi sil

en: Delete user
tr: Kullanıcı sil

en: Account number
tr: Hesap numarası

en: Account name
tr: Hesap sahibi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Edit category
tr: Kategori düzenle

en: Since
tr: Başlangıç

en: Once a week
tr: Haftada bir kez

en: Object type
tr: Nesne türü

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Edit account
tr: Hesabı düzenle

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: List all
tr: Tümünü listele

en: Cancel user
tr: Kullanıcıyı iptal et
