ICES (7.x-1.34) - en to fa translation catalogue (158 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Forgot password?
fa: گذرواژه خود را فراموش کرده‌اید؟

en: Request new password via e-mail.
fa: درخواست گذرواژه جدید از طریق پست الکترونیکی.

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Transactions
fa: تراکنش‌ها

en: Type
fa: نوع

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Public
fa: عمومی

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Currency
fa: واحد پول

en: Action
fa: عملکرد

en: No
fa: خیر

en: cron
fa: کرون

en: Developers
fa: توسعه دهنده ها

en: Download
fa: دانلود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Add category
fa: افزودن دسته

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: Back
fa: بازگشت

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Updated
fa: به‌روز

en: name
fa: نام

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Last month
fa: ماه گذشته

en: Statistics
fa: آمار

en: Mail
fa: ارسال پست

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Error
fa: خطا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Post
fa: پست

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Category %category has been deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Creation date
fa: تاریخ ایجاد

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Scale
fa: مقیاس

en: Details
fa: جزئیات

en: Id
fa: شناسه

en: Amount
fa: مقدار

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: next
fa: بعدی

en: Company
fa: شرکت

en: Members
fa: اعضا

en: General
fa: عمومی

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Users
fa: کاربران

en: Both
fa: هردو

en: First Name
fa: نام

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Hidden
fa: پنهان

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: block
fa: بلوک

en: English
fa: انگلیسی

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Today
fa: امروز

en: Limit
fa: محدوده

en: first
fa: اول

en: Map
fa: نقشه

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: User name
fa: نام کاربری

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: New
fa: جدید

en: users
fa: کاربران

en: Limits
fa: سقف‌ها

en: every week
fa: هر هفته

en: Apply
fa: تایید

en: ,
fa: ،

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Global
fa: سراسری

en: Rate
fa: نرخ

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Organization
fa: سازمان

en: My account
fa: حساب من

en: Context
fa: زمینه

en: Identifier
fa: شناسه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Account
fa: حساب

en: Data
fa: داده

en: Finish
fa: پایان

en: About
fa: درباره

en: Report
fa: گزارش

en: 1
fa: ۱

en: This week
fa: این هفته

en: This month
fa: این ماه

en: Admin
fa: مدیر

en: Last week
fa: هفته گذشته

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Edit category
fa: ویرایش دسته

en: Currency name
fa: نام واحد پول

en: Offer
fa: پیشنهاد

en: The user who created the transaction.
fa: کاربری که تراکنش را ایجاد کرده است.

en: Save comment
fa: ذخیره دیدگاه

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Edit account
fa: ویرایش حساب

en: Delete account
fa: حذف حساب

en: Currency symbol
fa: نماد واحد پول

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
