ICES (7.x-1.46) - en to it translation catalogue (170 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Transactions
it: Transazioni

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Currency
it: Valuta

en: Action
it: Azione

en: Download
it: Scarica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Back
it: Indietro

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Region
it: Regione

en: Visible
it: Visibile

en: Updated
it: Aggiornato

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Statistics
it: Statistiche

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Post
it: Contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Category %category has been deleted.
it: La categoria %category è stata eliminata.

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Scale
it: Scala

en: Details
it: Dettagli

en: Amount
it: Importo

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: next
it: successivo

en: Company
it: Azienda

en: General
it: Generale

en: Users
it: Utenti

en: Both
it: Entrambi

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: First Name
it: Nome

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Full name
it: Nominativo

en: Modified
it: Modificato

en: Hidden
it: Nascosto

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: block
it: blocco

en: English
it: Inglese

en: Messages
it: Messaggi

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Accept
it: Accetta

en: Accepted
it: Accettati

en: Languages
it: Lingue

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Limit
it: Limite

en: first
it: prima

en: Map
it: Mappa

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Transaction
it: Transazione

en: Balance
it: Saldo

en: User name
it: Nome utente

en: Templates
it: Template

en: last
it: ultimo

en: New
it: Nuovo

en: Plural name
it: Nome plurale

en: Town
it: Località

en: users
it: utenti

en: Limits
it: Limiti

en: every week
it: ogni settimana

en: Apply
it: Applica

en: Hide
it: Nascondi

en: Global
it: Globale

en: Rate
it: Aliquota

en: Order by
it: Ordina per

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Organization
it: Organizzazione

en: My account
it: Profilo utente

en: Context
it: Contesto

en: Identifier
it: Identificativo

en: Offset
it: Scostamento

en: Locked
it: Bloccato

en: Account
it: Profilo

en: Data
it: Dati

en: Finish
it: Termina

en: About
it: Informazioni

en: Report
it: Resoconto

en: Step
it: Passo

en: Seller
it: Venditore

en: This week
it: Questa settimana

en: This month
it: Questo mese

en: This year
it: Quest'anno

en: Sales
it: Vendite

en: of
it: di

en: Row
it: Riga

en: Last week
it: Ultima settimana

en: Last year
it: L'ultimo anno

en: Delete category
it: Elimina categoria

en: Set password
it: Imposta password

en: Purchases
it: Acquisti

en: Account number
it: Numero conto

en: Account name
it: Nome utente

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Edit category
it: Modifica categoria

en: Currency name
it: Nome valuta

en: Offer
it: Offerta

en: The user who created the transaction.
it: L'utente che ha creato la transazione.

en: Archived
it: Archiviato

en: Save comment
it: Salva commento

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Edit account
it: Modifica account

en: Currency symbol
it: Valuta (simbolo)

en: Master
it: Principale

en: Cancel user
it: Rimuovi il profilo utente
