ICES (7.x-1.49) - en to ja translation catalogue (182 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Forgot password?
ja: パスワードお忘れですか？

en: Request new password via e-mail.
ja: パスワード再発行のメールをリクエスト

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Administration
ja: 管理

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: No
ja: いいえ

en: Developers
ja: 開発者

en: Download
ja: ダウンロード

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Add category
ja: カテゴリーを追加

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Back
ja: 戻る

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Region
ja: リージョン

en: Visible
ja: 表示

en: Updated
ja: 更新

en: Keywords
ja: キーワード

en: Last month
ja: 先月

en: Statistics
ja: 統計

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Error
ja: エラー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Post
ja: 投稿

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Category %category has been deleted.
ja: カテゴリー %category が削除されました。

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Comment
ja: コメント

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Scale
ja: スケール

en: Details
ja: 詳細

en: Id
ja: ID

en: Amount
ja: 量

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: next
ja: 次

en: Company
ja: 会社

en: Members
ja: メンバー

en: General
ja: 全般

en: The name of the user.
ja: ユーザーの名前です。

en: Valid until
ja: 正確になるまで

en: Blog
ja: ブログ

en: Users
ja: ユーザー

en: Both
ja: 両方

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Google Maps API Key
ja: GoogleマップAPIキー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Full name
ja: フルネーム

en: Modified
ja: 変更済み

en: Shared
ja: 共有

en: Hidden
ja: 非表示

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: block
ja: ブロック

en: English
ja: 英語

en: Messages
ja: メッセージ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Languages
ja: 言語

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Limit
ja: 制限

en: first
ja: 1番目

en: Map
ja: 地図

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Donate
ja: 寄付

en: Balance
ja: 残高

en: User name
ja: ユーザー名

en: Templates
ja: テンプレート

en: previous
ja: 前

en: New
ja: 新

en: users
ja: ユーザ

en: every week
ja: 毎週

en: Apply
ja: 適用

en: Hide
ja: 非表示

en: Global
ja: グローバル

en: Rate
ja: 税率

en: Order by
ja: 並び順

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Organization
ja: 会社

en: My account
ja: アカウント情報

en: Context
ja: コンテキスト

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Finish
ja: 終了

en: About
ja: アバウト

en: Report
ja: レポート

en: Step
ja: ステップ

en: New import
ja: 新しいインポート

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: This week
ja: 今週

en: This month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: of
ja: の

en: Admin
ja: 管理者

en: Row
ja: 行

en: Last week
ja: ここ1週間

en: Last year
ja: ここ1年

en: Symbol
ja: 通貨記号

en: Object identifier
ja: オブジェクト識別子

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Delete category
ja: カテゴリを削除

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: New user
ja: 新しいユーザー

en: Delete user
ja: ユーザーの削除

en: Offers
ja: 提供

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Edit category
ja: カテゴリーの編集

en: Offer
ja: オファー

en: Once a week
ja: 週に1回

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Edit account
ja: アカウントを編集

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Terms of service
ja: 利用規約

en: Cancel user
ja: ユーザーを取り消す
