ICES (7.x-1.58) - en to fr translation catalogue (203 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Request new password via e-mail.
fr: Demander un nouveau mot de passe par courriel.

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Currency
fr: Devise

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Developers
fr: Développeurs

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Add category
fr: Ajouter une catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Region
fr: Région

en: Updated
fr: Mis à jour

en: name
fr: nom

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Last month
fr: Mois dernier

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Mail
fr: Courriel

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Post
fr: Publier

en: Block
fr: Bloc

en: Category %category has been deleted.
fr: La catégorie %category a été supprimée.

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Creation date
fr: Date de création

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Scale
fr: Échelle

en: Details
fr: Détails

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Amount
fr: Montant

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Postcode
fr: Code postal

en: Terms
fr: Termes

en: Send
fr: Envoyer

en: next
fr: suivant

en: Company
fr: Société

en: Short name
fr: Nom court

en: Members
fr: Membres

en: General
fr: Général

en: The name of the user.
fr: Le nom de l'utilisateur.

en: Update time
fr: Date de mise à jour

en: Valid until
fr: Valide jusqu'à

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Both
fr: Les deux

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: First Name
fr: Prénom

en: Google Maps API Key
fr: Clé pour l'API Google Maps

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Full name
fr: Nom complet

en: Modified
fr: Modifié

en: Shared
fr: Partagé

en: Hidden
fr: Caché

en: Accounts
fr: Comptes

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: block
fr: bloc

en: English
fr: Anglais

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Accept
fr: Accepter

en: Accepted
fr: Approuvé

en: Languages
fr: Langues

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Limit
fr: Limite

en: first
fr: premier

en: Map
fr: Carte

en: Expire
fr: Date d'expiration

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Website
fr: Site web

en: Donate
fr: Faire un don

en: Balance
fr: Solde

en: Update transaction
fr: Mettre à jour la transaction

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Templates
fr: Modèles

en: previous
fr: précédent

en: last
fr: dernier

en: New
fr: Nouveau

en: Plural name
fr: Pluriel

en: Town
fr: Village

en: users
fr: utilisateurs

en: Limits
fr: Limites

en: every week
fr: par semaine

en: Statement
fr: Déclaration

en: Apply
fr: Appliquer

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Hide
fr: Masquer

en: Rate
fr: Taux

en: Order by
fr: Trier par

en: New account
fr: Nouveau compte

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Read
fr: Lire

en: Organization
fr: Organisation

en: My account
fr: Mon compte

en: Context
fr: Contexte

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Account
fr: Compte

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Data
fr: Données

en: Finish
fr: Finir

en: About
fr: À propos

en: Report
fr: Rapport

en: Exchange
fr: Échange

en: Notify
fr: Notifier

en: Step
fr: Étape

en: Revoked
fr: Annulé(e)

en: Creation time
fr: Date de création

en: Seller
fr: Vendeur

en: New import
fr: Nouvel import

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: This week
fr: Cette semaine

en: This month
fr: Ce mois

en: This year
fr: Cette année

en: Sales
fr: Ventes

en: of
fr: sur

en: Remote
fr: A distance

en: Row
fr: Ligne

en: Last week
fr: Semaine dernière

en: Last year
fr: Année dernière

en: Symbol
fr: Symbole

en: Object identifier
fr: Identifiant de l'objet

en: Reject
fr: Rejeter

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Delete category
fr: Supprimer une catégorie

en: Set password
fr: Définir le mot de passe

en: New user
fr: Nouvel utilisateur

en: Delete user
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Purchases
fr: Achats

en: Account name
fr: Nom du compte

en: Offers
fr: Offres

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Edit category
fr: Modifier la catégorie

en: Currency name
fr: Nom de la devise

en: Since
fr: Depuis

en: Offer
fr: Offre

en: Want
fr: Demande

en: The user who created the transaction.
fr: L'utilisateur qui a créé la transaction.

en: Message template
fr: Gabarit de message

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Object type
fr: Type d'objet

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Edit account
fr: Modifier le compte

en: Wants
fr: Demandes

en: Currency symbol
fr: Symbole de la devise

en: Master
fr: Principal

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Edit categories
fr: Modifier les catégories

en: Number of transactions
fr: Nombre de transactions

en: Terms of service
fr: Conditions de service

en: Individual
fr: Individuel

en: Cancel user
fr: Supprimer l'utilisateur
