ICES (7.x-1.62) - en to is translation catalogue (121 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Forgot password?
is: Ertu búin(n) að gleyma lykilorðinu?

en: Request new password via e-mail.
is: Fá nýtt lykilorð í pósti.

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Closed
is: Lokuð

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: disabled
is: óvirkt

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Action
is: Aðgerð

en: No
is: Nei

en: Download
is: Hala niður

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Category
is: Flokkur

en: Add category
is: Bæta við flokki

en: Name
is: Nafn

en: Export
is: Flytja út

en: Back
is: Til baka

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Region
is: Svæði

en: Visible
is: Sýnilegt

en: Updated
is: Uppfært

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Mail
is: Póstur

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Error
is: Villa

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Post
is: Færsla

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Category %category has been deleted.
is: Flokknum %category hefur verið eytt.

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Ummæli

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Details
is: Nánar

en: Amount
is: Upphæð

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Code
is: Kóði

en: Company
is: Fyrirtæki

en: Members
is: Meðlimir

en: General
is: Almennt

en: Blog
is: Blogg

en: Users
is: Notendur

en: Both
is: Bæði

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Full name
is: Fullt nafn

en: Hidden
is: Falið

en: block
is: blokk

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Languages
is: Tungumál

en: Today
is: Í dag

en: Yesterday
is: Í gær

en: first
is: fyrsta

en: Create new account
is: Stofna nýjan aðgang

en: Website
is: Vefsíða

en: previous
is: fyrri

en: New
is: Nýtt

en: Apply
is: Virkja

en: Hide
is: Fela

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Organization
is: Stofnun

en: My account
is: Aðgangurinn minn

en: Context
is: Samhengi

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Account
is: Aðgangur

en: About
is: Um

en: Sales
is: Sölur

en: of
is: af

en: Last 30 days
is: Síðustu 30 dagar

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Edit category
is: Breyta flokk

en: Offer
is: Tilboð

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.
