ICES (7.x-1.64) - en to hi translation catalogue (127 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड भूल गए?

en: Request new password via e-mail.
hi: ईमेल द्वारा नया कूटशब्द मंगवाएँ।

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Transactions
hi: लेनदेन

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: Developers
hi: विकसित करने वाले

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Add category
hi: वर्ग सम्मिलित कीजिये

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Last month
hi: पिछले महीने

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Post
hi: पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Category %category has been deleted.
hi: वर्ग %category मिटाया गया

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Creation date
hi: निर्माण तारीख

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Scale
hi: पैमाना

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: next
hi: अगला

en: Company
hi: कम्पनी

en: Members
hi: सदस्य

en: General
hi: सामान्य

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Both
hi: दोनों

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Modified
hi: संशोधित

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: block
hi: ब्लॉक

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Messages
hi: संदेश

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Languages
hi: भाषायें

en: Today
hi: आज

en: Limit
hi: सीमा

en: Map
hi: नक्शा

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: New
hi: नया

en: users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: Apply
hi: लागू करें

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: My account
hi: मेरा खाता

en: Context
hi: संदर्भ

en: Identifier
hi: पहचान

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Account
hi: खाता

en: About
hi: के बारे में

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Edit category
hi: प्रवर्ग का संपादन करें

en: Archived
hi: संग्रहीत
