ICES (7.x-1.7) - en to nl translation catalogue (183 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Register
nl: Registreren

en: Forgot password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Request new password via e-mail.
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen via e-mail.

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Transactions
nl: Transacties

en: Closed
nl: Gesloten

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Public
nl: Publiek

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Currency
nl: Valuta

en: Action
nl: Actie

en: No
nl: Nee

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Developers
nl: Ontwikkelaars

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Add category
nl: Categorie toevoegen

en: Name
nl: Naam

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Region
nl: Gebied

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: name
nl: naam

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Last month
nl: Afgelopen maand

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Error
nl: Fout

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Post
nl: Bericht

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Category %category has been deleted.
nl: Categorie %category is verwijderd.

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Creation date
nl: Aanmaakdatum

en: Comment
nl: Reactie

en: Location
nl: Locatie

en: Scale
nl: Schalen

en: Id
nl: ID

en: Amount
nl: Bedrag

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: next
nl: volgende

en: Company
nl: Bedrijf

en: Members
nl: Leden

en: General
nl: Algemeen

en: The name of the user.
nl: De naam van de gebruiker.

en: Valid until
nl: Geldig tot

en: Users
nl: Gebruikers

en: Both
nl: Beide

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: First Name
nl: Voornaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Modified
nl: Aangepast

en: Hidden
nl: Verborgen

en: block
nl: blok

en: English
nl: Engels

en: Messages
nl: Berichten

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Accept
nl: Accepteren

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Languages
nl: Talen

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Limit
nl: Limiet

en: first
nl: eerste

en: Map
nl: Landkaart

en: Expire
nl: Vervallen

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Account details
nl: Accountgegevens

en: Balance
nl: Balans

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: previous
nl: vorige

en: last
nl: laatste

en: New
nl: Nieuwe

en: Town
nl: Stad

en: users
nl: gebruikers

en: Limits
nl: Limieten

en: every week
nl: elke week

en: Apply
nl: Toepassen

en: Surname
nl: Achternaam

en: Hide
nl: Verbergen

en: Global
nl: Algemeen

en: Rate
nl: Percentage

en: Order by
nl: Sorteer op

en: New account
nl: Nieuwe account

en: Administrator
nl: Beheerder

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Read
nl: Gelezen

en: Organization
nl: Organisatie

en: My account
nl: Mijn account

en: Creation date.
nl: Aanmaakdatum.

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Data
nl: Gegevens

en: Finish
nl: Voltooien

en: About
nl: Over

en: Report
nl: Rapport

en: Notify
nl: Notificatie

en: Step
nl: Stap

en: Creation time
nl: Aanmaaktijd

en: Seller
nl: Verkoper

en: Debug mode
nl: Debug modus

en: This week
nl: Deze week

en: This month
nl: Deze maand

en: This year
nl: Dit jaar

en: Sales
nl: Verkoop

en: of
nl: van

en: Remote
nl: Op afstand

en: Row
nl: Rij

en: Last week
nl: Afgelopen week

en: Last year
nl: Vorig jaar

en: Symbol
nl: Symbool

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Delete category
nl: Categorie verwijderen

en: Delete user
nl: Gebruiker verwijderen

en: Purchases
nl: Aankopen

en: Account number
nl: Rekeningnummer

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in een systeemleesbare notatie. Voorkeur voor CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Edit category
nl: Categorie bewerken

en: Currency name
nl: Valutanaam

en: Since
nl: Sinds

en: Offer
nl: Aanbieding

en: The user who created the transaction.
nl: De gebruiker die de transactie heeft aangemaakt.

en: Once a week
nl: Eens per week

en: Object type
nl: Objecttype

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Save comment
nl: Reactie opslaan

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: About URL
nl: 'Over'-URL

en: Edit account
nl: Account bewerken

en: TOTAL
nl: TOTAAL

en: Currency symbol
nl: Valuta symbool

en: Asc
nl: Oplopend

en: Unknown error.
nl: Onbekende fout.

en: Terms of service
nl: Servicevoorwaarden

en: Individual
nl: Individueel

en: Cancel user
nl: Gebruiker opheffen
