ICES (7.x-1.70) - en to hu translation catalogue (211 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Forgot password?
hu: Elfelejtett jelszó?

en: Request new password via e-mail.
hu: Új jelszó igénylése e-mailben.

en: Delete
hu: Törlés

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Type
hu: Típus

en: Closed
hu: Lezárt

en: yes
hu: igen

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Műveletek

en: disabled
hu: tiltott

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Public
hu: Nyilvános

en: more
hu: tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Currency
hu: Pénznem

en: Action
hu: Művelet

en: No
hu: Nem

en: cron
hu: időzítő

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Developers
hu: Fejlesztők

en: Download
hu: Letölt

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Add category
hu: Kategória hozzáadása

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Region
hu: Régió

en: Visible
hu: Látható

en: Updated
hu: Frissítve

en: name
hu: név

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Last month
hu: Múlt hónapban

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Mail
hu: Levél

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: Error
hu: Hiba

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Post
hu: Tartalom

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Category %category has been deleted.
hu: %category kategória törlése megtörtént.

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Creation date
hu: Létrehozás dátuma

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Details
hu: Részletek

en: Id
hu: Azonosító

en: Amount
hu: Összeg

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Postcode
hu: Irányítószám

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Send
hu: Küldés

en: Desc
hu: Csökk

en: Code
hu: Kód

en: next
hu: következő

en: Company
hu: Cég

en: Short name
hu: Rövid megnevezés

en: Members
hu: Tagok

en: General
hu: Általános

en: The name of the user.
hu: A felhasználó neve.

en: Valid until
hu: Érvényesség vége

en: Users
hu: Felhasználók

en: Both
hu: Mindkettő

en: Do nothing
hu: Ne történjen semmi

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Google Maps API Key
hu: Google Maps API kulcs

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Default language
hu: Alapértelmezés szerinti nyelv

en: Full name
hu: Teljes név

en: Modified
hu: Változtatott

en: Shared
hu: Megosztott

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Upload file
hu: Fájl feltöltése

en: block
hu: blokk

en: English
hu: angol

en: Messages
hu: Üzenetek

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Accepted
hu: Elfogadott

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Limit
hu: Korlát

en: first
hu: első

en: Map
hu: Térkép

en: Expire
hu: Lejár

en: Create new account
hu: Új fiók létrehozása

en: Website
hu: Webhely

en: Account details
hu: Számla információk

en: Transaction
hu: Tranzakció

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Update transaction
hu: Tranzakció frissítés

en: User name
hu: Felhasználónév

en: Templates
hu: Sablonok

en: previous
hu: előző

en: last
hu: utolsó

en: New
hu: Új

en: Plural name
hu: Többes szám neve

en: Town
hu: Város

en: users
hu: felhasználók

en: Limits
hu: Korlátok

en: every week
hu: hetente

en: Statement
hu: Kivonat

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Global
hu: Általános

en: Rate
hu: Mérték

en: Order by
hu: Rendezés szempontja

en: New account
hu: Új fiók

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Body of the message
hu: Az üzenet törzse

en: Organization
hu: Szervezet

en: My account
hu: Saját adatok

en: Creation date.
hu: A létrehozás dátuma.

en: Context
hu: Szövegkörnyezet

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: Locked
hu: Zárolt

en: Account
hu: Saját adatok

en: Data
hu: Adat

en: Finish
hu: Befejezés

en: About
hu: Leírás

en: Report
hu: Beszámoló

en: Exchange
hu: Váltás

en: Notify
hu: Értesítés

en: Step
hu: Lépés

en: Creation time
hu: Létrehozás dátuma

en: Debug mode
hu: Hibakereső mód

en: This week
hu: A héten

en: This month
hu: Ebben a hónapban

en: This year
hu: Ebben az évben

en: Create transaction
hu: Tranzakció létrehozása

en: of
hu: /

en: Row
hu: Sor

en: Last week
hu: Múlt hét

en: Last year
hu: Tavaly

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Last 30 days
hu: Elmúlt 30 nap

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Delete category
hu: Kategória törlése

en: Set password
hu: Jelszó beállítása

en: New user
hu: Új felhasználó

en: Delete user
hu: Felhasználó törlése

en: Account number
hu: Számlaszám

en: Account name
hu: Számlatulajdonos neve

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
hu: Egy dátum bármilyen gép által olvasható formátumban. A CCYY-MM-DD HH:MM:SS az ajánlott.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Edit category
hu: Kategória szerkesztése

en: Currency name
hu: Pénznem

en: keywords
hu: kulcsszavak

en: Offer
hu: Ajánlat

en: The user who created the transaction.
hu: A tranzakciót létrehozó felhasználó.

en: Once a week
hu: Hetente

en: Archived
hu: Archivált

en: Save comment
hu: Hozzászólás mentése

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Details:
hu: Részletek:

en: Edit account
hu: Fiók szerkesztése

en: Currency symbol
hu: Pénznem jele

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Exports
hu: Exportál

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: Edit categories
hu: Kategóriák szerkesztése

en: Cancel user
hu: Felhasználói fiók megszüntetése

en: Upload new files
hu: Új fájlok feltöltése

en: Imports
hu: Importok

en: You must accept the terms.
hu: El kell fogadni a szabályzatot.
