OpenideaL - idea management system (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Age
ja: 年齢

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Login
ja: ログイン

en: Search
ja: 検索

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Help
ja: ヘルプ

en: All
ja: すべて

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Vote
ja: 投票

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Content top
ja: トップコンテンツ

en: User activity
ja: ユーザーの活動時間

en: Featured
ja: 主な

en: Content bottom
ja: ボットムコンテンツ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。
