OpenideaL - idea management system (7.x-1.0-beta10) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Age
fr: Âge

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Login
fr: Identifiant

en: Search
fr: Rechercher

en: Category
fr: Catégorie

en: Help
fr: Aide

en: add
fr: ajouter

en: All
fr: Tout

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Vote
fr: Voter

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Share
fr: Partager

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: User page
fr: Page d'utilisateur

en: News
fr: Nouvelles

en: Reviewed
fr: Examiné

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Idea
fr: Idée

en: Application ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fr: Un thème d'administration simple en une colonne, sans table, à largeur fluide.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Ideas
fr: Idées

en: Sitewide
fr: L'ensemble du site

en: Message content
fr: Contenu du message

en: Coming Soon
fr: Prochainement disponible

en: Let's Get Started!
fr: Commençons !
